Замърсяването на Черно море с пластмасови отпадъци

0
Глоби за страните членки, които не преработват отпадъците
Глоби за страните членки, които не преработват отпадъците Снимка: БГНЕС

Риболовните компании да се включат в почистването на морета и океани, настояват от ЕК, като част от проектодирективата внесена на 28 май, която има за цел да реши проблемът с увеличаването на вредните отпадъци в моретата.

В тази проектодиректива част от законовите мерки са забраната на продукти за еднократна употреба.

Това ще доведе и до глоби за страните членки, които не преработват отпадъците. Това бе тема и на днешния консултативен съвет в Бургас, част от Европейски морски ден, предаде БГНЕС. Събитието е част от календара на българското председателство на съвета на ЕС.

На Кръгла маса на тема: „Замърсяването на Черно море с пластмасови отпадъци – инициатива за сътрудничество за превръщане на настоящите предизвикателства в бъдещи възможности за устойчиво развитие”, бяха дадени примери добрите практики в Англия и Холандия за почистване на водите.

„Отнася се за това как да се събират отпадъците от риболовните съоръжения, да се изнасят на сушата и там да се събират и да се рециклират с такава система. Български представители и рибарски асоциации вече са се включили в тези проекти. Така че само остава България да стартира в тези добри практики, за които ние сме дошли да промотираме", каза представителят на ЕК към Морски иновации, инвестиции и знания Марис Стулджис.

Той уточни, че ако проектите на родни рибарски компании бъдат одобрени, то те ще бъдат финансирани от ЕК. С инвестициите у нас ще бъдат закупени системи за вторична преработка на боклуците, които системно рибарските кораби вадят в мрежите си.

Сред боклука, обследван от осем български плажа, в рамките на година, статистиката сочи, че най-много са фасовете от цигари, следвани от пластмасови чашки от кафе. По родните плажове изобилства от хартия, метали, стъкло и каучук.

„Ние не се различаваме от световните тенденции, преобладаващи и то в много голям процент са полимерните отпадъци и то пластмасовите. Някъде 85% са полимерните отпадъци, след това към 7% са картон, хартия, и другите са по 2% и 1%. В категорията полимерни отпадъци преобладаващи се оказаха фасовете, цигарите, чашките за кафе, опаковки от чипс”, каза доц. д-р инж. Анна Симеонова от Техническия университет.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари