Задават се нови избори, но социолози очакват още по-ниска избирателна активност

1
Марчела Абрашева: партиите не вдъхват надежда у избирателите
Марчела Абрашева: партиите не вдъхват надежда у избирателите Снимка: БГНЕС

Марчела Абрашева: партиите не вдъхват надежда у избирателите

Политическата сцена в България е в криза, като политиците не се справят професионално и продължават да говорят само на твърдите си ядра. Тази поляризация води до ниска избирателна активност, според социолозите Марчела Абрашева, Юлий Павлов и Иво Желев, които изразиха своите мнения в студиото на "Денят ON AIR".

Социологът Марчела Абрашева сподели скептицизма си относно промяната на избирателните предпочитания: "Какво ще се промени? Това е най-сложният въпрос. Скептична съм, че нашите избирателни предпочитания ще бъдат по-различни отколкото бяха на последните избори. Надявам се избирателната активност, бидейки есен, да е малко по-различна."

Според нея нито една от партиите не вдъхва надежда у избирателите: "Ако трябва да има някаква позитивна кампания, тя няма как да има едно общо позитивно послание за всички. Нека всяка партия, която желае да мобилизира своите избиратели, да намери начин да вдъхне надежда."

Иво Желев добави, че е жалко да се надяваме на по-висока избирателна активност заради различния сезон: "Аз съм напълно убеден, че политиците ни не са се отърсили от шока от 9 юни, не са направили никакви смислени анализи и промени в своите екипи, в политическия маркетинг и най-вече в идеите и степента на искреност, с която те се появяват пред избирателите. Избирателите ги познават и не смятам, че избирателният сезон ще накара повече хора да излязат. Смятам, че активността ще бъде още по-ниска."

Той предупреди, че ако избирателната активност падне до милион и половина, половината от вота ще бъде контролиран.

Юлий Павлов също изрази своето мнение, че разговорите между партиите са закъснели: "Това, че партиите разговарят е положително, но то е след дъжд качулка. Разговорите трябваше да са веднага след изборите. Предполагам, че активността през октомври ще бъде по-ниска и ще падне под 2 милиона."

Според него, най-често срещаният отговор на въпроса защо хората не гласуват е, че не виждат перспектива за управление: "Ние сме задавали този въпрос много пъти, най-често срещаният отговор на въпроса защо хората не гласуват е "ами защо да гласуваме, ние за когото и да гласуваме, те или не могат да се разберат за правителство, или ако направят то издържа няколко месеца и се разпада". Хората искат да видят и то още по време на предизборната кампания, не кой с кого няма да прави коалиция, а да видят перспектива за управление. Не го виждат и това няма как да гласуват."

Тримата социолози се обединиха около тезата, че политическата сцена в България се нуждае от нови лидери и подходи, за да преодолее настоящата криза.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    2
    Че то кого да избереш?
    Все едно бъркаш в торба със змии, еднакво опасни за нас. Да бяха поне си сменили фасадата с други мутри. Както се полъгаха избирателите с "падение".До болка познати лъжци и крадци са всичките.
  • 5
    1
    Оооооо
    Със сигурност много ниска избирателна активност!! Хората видяха какво представляват тези............!!!!!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари