Ядем замърсена риба
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ядем замърсена риба.
Стотици видове риба съдържат микропластмаси, предупреждават световни учени. Нашето Черно море, за съжаление, е сред най-замърсените водни басейни.
Общо 555 вида риби по целия свят поглъщат пластмаси. Най-често това се случва през хрилете. Няколко организации у нас изследват какви са отраженията върху морските обитатели от замърсяването във водите. По-малките частици от отпадъците проникват направо в тях.
„За животните със сигурност има някаква опасност, която за съжаление все още не е напълно оценена, тъй като има нужда от още много изследвания на количествата от микропластамаси в животните и съответно тези микропластмаси дали преминават в човека при консумация. Примерно на риба, която има микропластмаси и дали това оказва въздействие на човешкия организъм и дали влизат в обмяната на веществата на човека", заяви Ина Агафонова от фондация „Виа Понтика".
Въпреки че е изискване на търговците да проверяват безопасността на улова си, от Агенцията по храните правят мониторинг на качеството на рибата от морета и океани, които се консумират у нас. В отговор за БНТ от Агенцията поясняват, че за 2020 г. има само едно установено несъответствие по отношение на микробиологичните показатели.
Но е ясно, че отпадъците от хората са вредни за всички животински видове.
Освен за рибите в морето, боклуците, които попадат и в другите водни басейни, като езерото Вая например, са опасни и за птиците, които обитават езерото.
„Както те могат да бъдат заклещени, така също те могат и да ги погълнат. Било то пластмасови клечки за уши и съответно вече от животинските видове по някакъв начин да стигнат и до нас хората", заяви Рафи Янчев от сдружение „Бургаски езера".
Периодично доброволци почистват водните басейни край Бургас. Само при последната си акция са събрали 170 чувала боклук и 97 автомобилни гуми. Трудно обаче става почистването в сърцевината на моретата и океаните. За това се използват специални плаващи системи, съобразени с течението, за да се съберат отпадъците във водата. А според учените консумацията на пластмаса от риба се увеличава с всяка година.
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена
Диана Русинова: Отложете пътуванията!
Иван и Андрей: Държавата получи 1,5 милиона от филма "Гунди"
Мая Манолова: България е изправена пред ценови шок