Втори ден депутатите не успяват да приемат правилника си за работа
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
ПП-ДБ предложиха на ГЕРБ да поемат водещите парламентарни комисии в замяна на подкрепа на правителство с втория мандат
Втори ден депутатите не успяват да приемат правилника си, по който ще работят и ще извършват законодателна си дейност. Това по всяка вероятност ще доведе до отлагане на гласуването на председателите на парламентарните комисии, тъй като то не може да започне преди правилникът да бъде приет. По програма това трябваше да се случи този петък, но според информация, цитирана от Дневник, парламентарните групи все ще не са обсъждали темата, тъй като разпределението на ръководните позиции в парламента зависи и от преговорите за редовно правителство.
Въпросът бе поставен като разменна монета от "Продължаваме промяната - Демократична България", които предложиха на ГЕРБ да поемат водещите парламентарни комисии в замяна на подкрепа на правителство с втория мандат. Тъй като преговорите между двете политически сили все още текат, се очаква разпределението на шефските места да се осъществи следващата седмица.
Дотогава без комисиите депутатите няма да могат да започнат обсъжданията и гласуванията на законопроектите, които преди да стигнат до пленарна зала, задължително се разглеждат от ресорните комисии. Засега народните представители имат готовност да гласуват единствено председателя на комисията по правни въпроси, която в резултат на "джентълменското споразумение" между ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" бе поверена на новата коалиция, но за период от три месеца. Вече е известно, че кандидатът на формацията ще бъде юристът Стою Стоев.
Междувременно депутатите отхвърлиха идеята на председателя на парламентарната група на "Има такъв народ" пленарните заседания да започват вместо в 9:00 часа какъвто е редът сега, а в 14:00 часа. Подкрепа не събраха и предложенията на "Възраждане" резултатите от гласуването в комисиите да бъде отразявано в стенограмата по групи, както и да може да се иска проверка на кворума по три пъти от всяка парламентарна група, вместо както е сега по веднъж на заседание. Последното от партията на Костадинов се опитаха да прокарат и в миналото Народно събрание, но отново не събраха подкрепа.
Не беше приета и идеята им времето за регистрация в началото на пленарното заседание да бъде задължително една минута. Фактът, че това не е изрично регламентирано в правилника често се използва като хватка от страна на председателстващите заседанието за намаляване на кворума, което води и до намаляване на прага гласове "за", с които се приемат законопроектите.
В 48-я парламент депутатите измениха част от текстовете в правилника като записаха, че законопроектите ще се приемат с повече от половината от присъстващите народни представители като под "присъстващи" при явно гласуване се разбира броят на народните представители, които са регистрирани при последната преди гласуването проверка на кворума". С други думи за да започне заседанието на парламента, трябва да са се регистрирали най-малко половината плюс един депутати, т.е. 121. Съответно, решение може да бъде взето с най-малко 61 гласа "за", дори и никой друг да не е участвал в гласуването.