Втора шокова вълна удря икономиката на Китай
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
От миналата седмица имейли от чуждестранни клиенти пълнят входящата поща на експортния мениджър Грейс Гао, с които се отлагат поръчки и се задържа изпращането на стоки, или пък се иска гратисен период за плащане до два месеца, пише Bloomberg, цитиран от Инвестор.
Фирмата на Гао - Shandong Pangu Industrial Co., произвежда инструменти, като чукове и оси, 60% от които се изнасят на европейския пазар. Тъй като коронавирусът Covid-19, тръгнал от Китай, в момента опустошава Европа, икономическият блокаж прекъсват поръчките точно когато китайските фабрики са готови да се изправят на крака.
„Това е пълен, драматичен обрат“, казва Гао. Тя изчислява, че продажбите за април и май ще се свият с поне 40% на годишна база.
„Миналия месец клиентите ни ни преследваха с въпроси дали ще си изпълним доставките. Този месец ни преследват със запитвания дали не може да отложим доставките, които са поръчали“, допълва тя.
Този модел изправя пред сериозен риск втората по големина икономика в света да поправи щетите от затварянето на предприятията, за да ограничи разпространението на вируса. Дори когато политиците, включително премиерът на Китай Ли Къцян, разговарят за възстановяване и въвеждат мерки за подкрепа, икономистите продължават да намаляват прогнозите си за растеж.
„Това определено е втората ударна вълна за китайската икономика“, казва Син Джаопен, икономист от Australia & New Zealand Banking Group.
„Глобалното разпространение на вируса „ще повлияе на производството в Китай по два канала: прекъснати вериги за доставки и намаляващо външно търсене“, посочва Син.
Най-ранен израз на новия проблем ще се види от официалните данни за индустрията, които ще бъдат публикувани на 31 март. Тогава ще бъдат публикувани PMI индексите за месеца.
Все повече фирми съобщават, че отменените поръчки, несигурната логистика и забавеното плащане са се превърнали в сериозни проблеми. „Производителите се сблъскват с много случаи, в които задгранични клиенти съжаляват, че са направили поръчки, или пък стоките не могат да бъдат доставени заради затворените граници в много страни“, казва Донг Лю, Лю, вицепрезидент на Fujian Strait Textile Technology Co. в Югоизточен Китай. Фабриката му почти е възобновила пълния си капацитет, но се очертава сериозен спад на експортните поръчки.
Китай вече е изправен пред първото си тримесечно свиване от десетилетия и най-слабата година от 1976 г. насам, посочва Bloomberg. При най-лошия сценарий, установен от Bloomberg Economics, рецесиите в САЩ, еврозоната и Япония ще откъснат около 2,7 трилиона долара от глобалното производство, допълва медията.
Отмяната и отлагането на големи спортни събития също засегна китайските фабрики. „Седмица или две след завръщането си от китайската Нова година - от средата на февруари - започнахме да усещаме, че поръчките ни започват да намаляват“, казва Алис Дзен, чиято компания AQ Pins and Gifts Co. продава метални сувенири. Първо са отложени някои маратони в Япония, а след това събития в Европа и САЩ, за които е трябвало да се работи.
Фирмата изнася 100% от своите продукти и очакваше договор за доставка на Европейското първенство по футбол тази година, което беше отложено.
Текстилните фабрики по източното крайбрежие на Китай също са засегнати от анулиране на поръчки. Около три четвърти от компаниите там отчитат рязък спад на новите поръчки, 65% докладват и за отмяна на поръчки.
Заради карантината в повечето държави по света доставките стават все по-несигурни, а плащанията се бавят. Това е друга ситуация, която изнервя най-вече дребния бизнес, който няма резерви. „Трябва да запазим поръчките дори и след като сме ги изработили“, казва Яни Джоу, мениджър износ на компания производител на авточасти. „Като цяло нашите клиенти не могат да ни платят навреме, тъй като банките са затворени и всички си стоят у дома“, допълва Джоу.
Правителството реагира на възникващата криза, като се съсредоточава върху задържането на работниците дори и ако доходите им са намалени. Министерството на търговията на Китай признава, че някои поръчки за износ са отменени на фона на нарастващата външна несигурност и обещава да подкрепи износителите с данъчни отстъпки, застраховки и кредити. Правителството ще подкрепи компаниите за изграждане на складове и ще оптимизира митническото освобождаване, наред с други действия.
„Най-лошото тепърва предстои за износа и веригата за доставки,“ казва Лари Ху, главен икономист за Китай в Macquarie Group Ltd. „За цялата година износът на Китай лесно може да падне с 10% или вероятно повече“, допълва той.
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Русенец нападна млада жена в квартал "Възраждане"
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе