Всяка трета обява за работа с минимална заплата
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Близо 30% от обявите за работа в България предлагат минималната работна заплата за трудово възнаграждение.
Столицата продължава да концентрира както огромна част от свободните работни места, или 26,5% от всички, така и обявите, предлагащи високо възнаграждение. Това сочат отворените данни от Агенцията по заетостта (АЗ).
В столицата са едва 18% от работните места за минимално заплащане и 51% от тези предлагащи над 1000 лв. Повече от половината от офертите в София са за над 750 лв. брутно заплащане.
От 90-те общини, за които са налични изчерпателни данни за свободните работни позиции, има 7 в които средното предлагано възнаграждение е равно на минималната заплата -Велики Преслав, Гоце Делчев, Кубрат, Павликени, Руен, Крумовград и Кула, а в още 17 то е под очакваното ниво на минималната заплата от 1 януари 2018 г. - 510 лв.
В много от по-бедните области на страната се наблюдава и изключително нисък дял на работните места, срещу които стои обявено заплащане и работното време. Възможна причина голяма част от условията за започване на работа да са „скрити“ е по-ниско от минималното заплащане или нежелание за разгласяване на реалното такова. Предвид факта, че само след два месеца 42% от предлаганите в момента работни места ще трябва да бъдат коригирани спрямо новата минимална работна заплата, тези проблеми може и да се задълбочат, пише в анализ, направен от „Институт за пазарна икономика“ (ИПИ).
Средната брутна заплата по свободните в момента работни места в бюрата по труда възлиза на 669 лв. за 8-часов работен ден. Брутната заплата е нивото на заплащане, което включва дължимите от работника данъци и осигуровки, но не включва осигуровките за сметка на работодателя. При брутна заплата от 1000 лв. през 2017 г.чистото възнаграждение възлиза на 779,94 лв. Крайните разходи за работодателя са 1184,60 лв., тъй като той е длъжен да внесе част от осигуровките на работника за своя сметка.
В изчисленията се взимат предвид само обяви, които съдържат информация за предлаганото възнаграждение и продължителността на работното време. Към 9 ноември 2017 г. за 56% от офертите, съдържащи 52% от работни места, няма обявено ниво на заплащане или продължителност на работния ден.
Община Русе се готви за първия сериозен сняг
Рекорден ръст на заплатите в Русия
Гордана Силяновска: Въпросът за промяна на Конституцията ме...
Рекорден ръст на заплатите в Русия
Патриарх Даниил: Христос се роди! Нека Го славим!