Всеки пети пенсионер се пенсионира след 66-годишна възраст
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Възрастта за пенсия у нас ще се вдигне до 65 г. едва през 2037 г., но за 1/5 от новите пенсионери всъщност тя е 66 години и 4 месеца.
Това показва анализ на НОИ за новоотпуснатите пенсии от държавното обществено осигуряване за първите девет месеца на годината, пише в.СЕГА.
20.7% от пенсионерите с новоотпуснати лични пенсии за осигурителен стаж и възраст са принудени да чакат до тази възраст, защото в прехода не са успели да натрупат достатъчно стаж, за да отговорят на условията за пенсиониране. При наличие на поне 15 изработени години тези хора могат да излязат в пенсия на 66 години и 4 месеца (възрастта е еднаква за мъже и жени и също като другите условия се увеличава ежегодно до достигане на 67 г. през 2023 г.). По тази линия са се пенсионирали 7800 души, показва анализът на НОИ.
Все повече хора не дочакват и да изпълнят условията за пенсиониране, а избират да получават пенсия в намален размер срещу пенсиониране една година предсрочно. Тази възможност са предпочели 4202 души, а недостигащата възраст е средно 9,6 месеца. Броят им изглежда незначителен, но спрямо деветмесечието на миналата година се увеличава със 74%. Със завинаги намалена пенсия заради по-ранно пенсиониране са 11.1% от новите пенсионери, докато година по-рано техният дял е бил 6.3%.
През първите девет месеца на годината в пенсия са излезли 68 462 българи, с 4334 (6%) по-малко спрямо същия период на 2018 г. Най-тежко обаче реформата засяга хората в масовата трета категория, които отговарят на условията за пенсиониране - тази година те са навършени 61 г. и 4 месеца при 35 г. и 8 месеца стаж за жените и навършени 64 г. и 2 месеца при 38 г. и 8 месеца стаж за мъжете. При тези пенсионери намалението е със 7.7% спрямо миналата година - броят им тази година е 19 592 души, или 52% от всички с лична пенсия за осигурителен стаж и възраст. Прави впечатление, че делът им намалява спрямо 2018 г. - тогава 55.6% от новите пенсионери са се пенсионирали по общите условия.
С 6.7% намаляват и пенсионерите от първа и втора категория, които също имат право на ранно пенсиониране - те са 5427 души. Любопитен детайл е, че по специалните условия за балерини, балетисти и танцьори в културни организации са отпуснати 13 пенсии. Това са едни от най-ранно пенсиониращите се хора у нас - достатъчно е да са навършили 42 г. и 10 месеца, ако имат 25 години стаж в професията.
В общата картина на новите пенсии най-голямо намаление НОИ отчита при инвалидните пенсии - те са с 14.7% по-малко. Известно е, че тук ефектът идва от поредица опити да се затегнат условията за получаване на ТЕЛК чрез наредбата за медицинската експертиза, която удари и много добросъвестни хора със сложно здравословно състояние и безспорно намалена работоспособност. Благодарение на тези промени през първите девет месеца на тази година лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване са получили 18 142 лица, с 3137 души по-малко. Въпреки това намаление обаче инвалидните пенсии остават 1/3 от всички новоотпуснати лични първи пенсии, а броят им е съизмерим с този на хората, отговарящи на редовите условия на труд.
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Медицински доклад: Имане Хелиф е биологичен мъж
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"