Владимир Зарев: Литературата в съвременна България не храни!
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
У нас вече има доста повече писатели, отколкото читатели
В рамките на Софийския международен литературен фестивал, проведен на 14 декември 2024 година в Националния дворец на културата (НДК), известният български писател Владимир Зарев направи интересно наблюдение относно състоянието на литературата в страната. Според него, в България вече има значително повече хора, които пишат, отколкото такива, които четат.
"Интересното е това, че литературата в съвременна България не храни. Писателят не получава нужните средства, които са необходими да живее. И въпреки това напливът на хора, които искат да пишат книги, е грандиозен. Странна работа", сподели Зарев пред публиката в НДК, предаде БТА.
По време на събитието, модерирано от професор Даниел Вълчев, фокусът падна върху творчеството на Зарев и по-специално върху новото издание на романа му "Хрътката". Първоначално публикувана през 1987-1988 година, малко преди политическите промени в страната, книгата продължава да бъде актуална и днес.
Владимир Зарев, който наближава 80-годишна възраст, сподели своето щастие от дългия и плодотворен живот: "Аз съм вече един много възрастен, щастлив човек. Щастлив съм за това, че съм много възрастен, защото много хора не достигат до тези мои 77 години. Щастлив съм, защото живея с хора, които обичам и които, надявам се, ме обичат. Щастлив съм, защото имам прекрасни деца и внуци. Щастлив съм, може би най-щастлив съм, за това, защото продължавам да пиша".
Писателят разкри, че работи върху нов роман, който определя като "най-краткият и най-трудният роман, който съм писал". Очаква се книгата да бъде издадена през пролетта на следващата година.
Зарев подчерта важността на историята в своето творчество: "В творчеството винаги съм се стремял да разкажа големи части от националната ни история, но да ги разкажа чрез движението на човешките характери, чрез човешките съдби. Това, според мен, е най-важно. И тогава историята се помни, тя остава в съзнанието на хората. Защото словото, особено писаното слово, е най-истинската човешка памет".
Освен като писател, Владимир Зарев е известен и с дългогодишната си работа като главен редактор на списание "Съвременник". За тази своя роля той сподели: "В този живот аз имам 50 години, горе-долу, трудов стаж и никога не съм работил никъде другаде, освен в списание "Съвременник". За мен то е един голям, велик духовен приятел, с който съм споделял живота си и който съм обичал като член от моето семейство".
Изказванията на Владимир Зарев по време на Софийския международен литературен фестивал предизвикаха размисъл върху състоянието на съвременната българска литература и предизвикателствата пред писателите в днешно време. Въпреки трудностите, свързани с финансовата страна на писателската професия, интересът към създаването на литература в България остава висок, което е обнадеждаващ знак за бъдещето на българската култура.
Докладвай този коментар за нередност
×Пантелей Пътник: Владимир Зарев: Литературата в съвременна България не храни, м? ! Както хранеше татю Акад. Пантелей Йорданов Пантев – Зарев, който е Герой на социалистическия труд, носител на орден „Георги Димитров", Димитровска награда, написал труда "Богатството на литературния процес и социалистическия реализъм" и поне още 150 труда, а синът му - само петнадесетина. Стягай се, Зарев и пиши, за да не си останеш само с ордена от Радев и толкова гладен, горкия...