Вижте как се печелят по 1000 долара на час

1
Независимите софтуерни разработчици твърдят, че са свободни да програмират и да избегнат бюрокрацията и безкрайните срещи
Независимите софтуерни разработчици твърдят, че са свободни да програмират и да избегнат бюрокрацията и безкрайните срещи

В ожесточената война за хай-тек таланти, корпорации и стартиращи компании са склонни да платят 1000 долара на час на т.нар. фрийлансъри – програмисти на свободна практика, стига те да притежават правилната комбинация от умения. 

Освен че се опитват да привлекат най-добрите умове, компаниите често прибягват до услугите на т.нар. независими разработчици на софтуер, за да извадят от застоя свой проект или да получат конкурентно предимство. В някои случаи, правилният човек може да направи разликата между успешен и неуспешен продукт, пише TechNews.bg. 

27-годишният Джеймс Найт наскоро прави необичаен ход в кариерата си – той се отказва от добре платена работа и множество привилегии в интернет гиганта Google, за да практикува свободно професията си на програмист. През март той планира да посети Испания със съпругата си, докато в същото ще пише код на приложения за запознаване и селфи, дава пример по темата Блумбърг. 

Найт предпочита да контролира собствената си съдба и да поеме риска, за сметка на предимствата, които му дава работата в корпорация. Такива хора са все по-търсени, като се има предвид, че компаниите трудно намират свободни таланти – всеки кадърен инженер има работа и привличането му е доста трудна задача, която освен това изисква повече време. 

Независими разработчици на софтуер като Джеймс Найт представляват елитния ешелон на 53-милионната армия от фрийлансъри, или т.нар. Gig Economy. По данни на Бюрото по трудова статистика на САЩ, всеки един от трима работници вече е фрийлансър.

Гладът за програмисти започна с излизането на iPhone през 2007 г. и експлозията от мобилни приложения. Оттогава софтуерът се промъква в хладилници, часовници, дрехи и къде ли не, а това изисква все повече хора, които да пишат код. 

Очаква се търсенето на разработчици на софтуер да нарасне със 17% в периода от от 2014  до 2024 г. В края на десетилетието в САЩ ще има 1 милион повече работни места за ИТ специалисти, отколкото са студентите по компютърни науки. 

Търсенето на талантливи специалисти е много голямо, но предлагането на такива от страна на агенциите всъщност е малко. Ето защо големите компании вече изкупуват цели фирми, само заради техните доказани софтуерни инженери. 

Независимите софтуерни разработчици твърдят, че са свободни да програмират и да избегнат бюрокрацията и безкрайните срещи, характерни за работата в големи компании. Често фрийлансърите изкарват с 50% повече пари, отколкото ако са наети за постоянно в някоя компания. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари