Виж как ще се изчислява балът за влизане в гимназия

0
Учениците в 7-и клаc cе вълнyват как ще се пpедcтавят на изпитите
Учениците в 7-и клаc cе вълнyват как ще се пpедcтавят на изпитите

Повечето езикови гимназии ще удвояват резултатите от миниматурите по български език и литература и по математика след 7-и клас при балообразуването за приема си.

Това показа проверка на “24 часа”.

До 15 февруари училищата трябваше да подадат информацията за приема си в регионалните управления по образование, но все още данните не са обобщени окончателно.

Педагогическият съвет на всяка гимназия или техникум решава с каква тежест за прием в съответното училище ще са резултатите от двете външни оценявания, както и кои две оценки от свидетелството за завършено основно образование участват в бала.

Може оценката от всяка миниматура да е със 100 точки, може едната да се удвои или утрои.

По 200 точки по български език и литература и по 200 по математика ще е максималният брой точки от изпитите за испанската гимназия, първа и втора английска, немската, френската гимназия, както и еврейското училище (134-о “Димчо Дебелянов”) в София, чиито паралелки са сред най-желаните от учениците. Тези училища ще вземат оценките по литература и по математика от свидетелството за основно образование.

Софийската математическа гимназия пък ще утрои резултата от националното външно оценяване по математика.

За първи път тази година балообразуването след 7-и клас ще е в точки, като максималният брой е 500.

Първият модул по български език и литература се състои от 25 задачи с отворен и затворен отговор. Работи се до 60 минути и се получават 65 точки. Вторият модул е преразказ на неизучаван текст с дидактическа задача (трансформиращ преразказ) за 90 минути, като максимумът е 35 точки.

Критериите за оценяване са същите, публикувани са на сайта, включително и учебно-изпитните програми, обясниха от министерството на образованието.

Първият модул по математика се състои от 20 задачи, 16 от тях са със затворен отговор, останалите - със свободен. Работи се 60 минути, като се получават максимум 65 точки.

Вторият модул по математика се състои от 2 практико-приложни задачи и 2 с разширен отговор. Трябва да се решат за 90 минути, а максималният брой точки е 35.

Материалът е върху учебното съдържание за 7-и клас. В чисто практически план при създаване на текст, при преразказа, при решаване на някои от задачите от втория модул по математика ще се прилагат и всички знания и умения, които са усвоени до 7-и клас.

Според експертите от МОН е важно да се знае, че ако ученик не се яви на външно оценяване по български език и литература или по математика по здравословни причини например, не значи, че няма да може да участва в класирането. Има хипотеза да не може да се яви на нито едно от двете външни оценявания. В този случай резултатите от двете миниматури ще са 0 точки.

От общо 500 точки ученикът ще участва със 100, и то ако има 2 шестици. Ученикът пак ще може да се запише в определено училище.

Балообразуването е следното:

Максималният брой точки от матурата по български е 100, по математика са също 100 точки. Към тях се прибавят за различните профили или различните професии оценките от 2 учебни предмета от свидетелството за завършено основно образование, които са изучавани в задължителна подготовка. Те ще се преобразуват в точки по скала.

Отличен 6 носи 50 точки, много добър 5 е 39,

четворка - 26, тройка - 15 точки. По тази скала ще се преобразуват в точки оценките от свидетелството за основно образование. Максимумът са 100 точки от 2 учебни предмета.

Проверка на способностите държат ученици, които ще кандидатстват за профилите изобразително изкуство, музика или спорт или за професии, които изискват изпити за проверка на способности.

Те са задължителен елемент в балообразуването, като резултатите се удвояват или носят 200 точки. Така например ученици, които искат да влязат в професионална гимназия по моден дизайн, държат изобразително изкуство. Или пък са подложени на такава проверка, ако искат да влязат в профилирана паралелка с профил музика или спорт.

Най-масово децата кандидатстват в езиковите гимназии, където задължителните елементи са националното външно оценяване по български език и математика и тези два предмета от свидетелството за основно образование.

Външното оценяване по чужд език не влиза в бала за паралелка

Бележката от миниматурата по чужд език се вписва като една от текущите за втория срок, тя по никакъв начин не влияе на балообразуването за вход в елитно училище след 7-и клас. Това обясниха експерти от министерството на образованието.

Ако не се явиш на изпита по чужд език, просто няма да имаш една текуща оценка. Ако ученикът има достатъчно оценки, които оформят успеха му, не е никакъв проблем.

Не се пише двойка

Няма да повлияе по никакъв начин за кандидатстването след 7-и клас при достатъчно оценки за втория срок, които да формират отличен. Проблем може да има само при ученици, които често отсъстват през втория срок по различни причини. В този случай, ако нямат достатъчно оценки, бележката от националното външно оценяване по чужд език може да бъде важна или решаваща, за да се оформи успехът, казаха още специалистите.

Външното оценяване по чужд език има диагностична функция - за регионалното и училищното равнище. Може да се направят изводи за степента на усвояване на чуждия език, който се учи още от 2-и клас.

Тази година за първи път националните външни оценявания след 7-и клас са само 3 - по български език и литература, по математика и по чужд език. Миналогодишните седмокласници държаха миниматури и по обществени и природни науки.

При равен бал - средноаритметично от 8 предмета

При равен бал от националното външно оценяване и от двата предмета, които са от свидетелството за основно образование, се взема средноаритметичната стойност от оценките по български език и литература, чужд език, математика, история, география, биология, физика и химия. Това са предметите от задължителната подготовка от свидетелството за основно образование, превърнати в точки по скалата.

Ако и по този начин балът отново е равен, приемат и двамата кандидати, като за целта се надвишава държавният план прием, т.е. в съответната паралелка ще има повече ученици.

Това обаче са единични случаи, обясниха от министерството на образованието.

Ученици, които са класирани на първо, второ и трето място на националната олимпиада по български език и литература в 7-и клас или на националната олимпиада по математика за ученици в 7-и клас получават максимум 100 точки. Те могат да използват този резултат вместо националното външно оценяване. За това те получават удостоверение, подписано от министерството на образованието, което трябва да се представи в регионалното управление по образование. Такива ученици няма за какво да се явяват на изпитите, казаха още от МОН. (24часа)

Източник: 24 Часа
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари