Visa разширява обхвата на електронните разплащания в публичния сектор
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 1
Красимира Райчева е мениджър на Visa за България Нейната роля е да развива продуктите и услугите на Visa заедно с финансовите институции партниращи си с Visa у нас. Тя управлява отношенията на компанията с банките и с други организации, които предлагат безналични разплащания. Красимира Райчева ръководи въвеждането на иновативните продукти на Visa в България, сред които са безконтактните и мобилните разплащания от човек на човек.
Г-жо Райчева, какво отношение имат електронните разплащания към публичния сектор?
През 2015 г., проучване по поръчка на Visa Европа за България показа, че 61% от българите биха платили своите данъци с карта в Националната агенция по приходите (НАП) или някой от нейните клонове в страната, ако имат достъп до POS терминал. Това е ръст от 20% спрямо данните за данъчната кампания провела се предходната година. Същото проучване разкри още, че само за три години (от 2013 г. до 2015 г.) делът на хората, които плащат своите данъци и такси в брой, е намалял със 17%. Тези нагласи на българите са причината сред приоритетите на Visa в България в последните години да е намаляването на дела на сивата икономика посредством увеличаване на електронните разплащания. Друго проучване, изготвено от AT Kearney по поръчка на Visa Европа показва, че увеличаването на електронните разплащания дори само с 5% води до спад от три процентни пункта в показателя за сивата икономика.
Какво е участието ви в борбата срещу сивата икономика?
Предвид увеличаващите се предпочитания на българските потребители към електронните разплащания, екипът на Visa полага усилия да установи партньорства с държавните институции с цел въвеждане на POS терминали на още ключови локации. За последните 3 години в структурите на държавната администрация приемащи плащания от граждани и юридически лица са били инсталирани над 550 POS устройства, като чрез тях са извършени плащания за погасяване на задължения към държавата надхвърлящи 350 000 лева, а броят на трансакциите e над 4 хиляди.
Какъв пример за успешен нов проект в сферата на публичните разплащания можете да дадете?
Град Русе въведе електронна система за таксуване на пътниците. Новият проект в Русе на практика дава отлични възможности на гражданите и гостите на Русе да използват своите дебитни и кредитни карти Visa и да купуват с тях на инсталираните автомати необходимите им билети за градския транспорт, както и да зареждат абонаментните си карти. Навлизането на електронните разплащания в градския транспорт на европейските градове е признак за увеличаващото се търсене на електронните разплащания, като в ход са още няколко проекта в други населени места на континента. Visa партнира на управата на градове като Лондон, Варшава и Вроцлав в организирането на разплащанията в публичния транспорт, като осигурява технологията за тяхното осъществяване.
Какъв е следващият етап?
Екипът на Visa в България работи неуморно заедно с българските банки и ще продължи да работи неуморно за широкото навлизане на електронните разплащания като средство в борбата със сивата икономика в публичния сектор, търговията, малкия и средния бизнес. По този начин Visa не само ще улесни потребителите в разплащателния процес, но и ще допринесе за по-доброто и пълно събиране на данъците и борбата със сивата икономика, което е сред основните приоритети на сега действащото правителство. Подкрепяме изцяло усилията на изпълнителната и законодателната власт в България за ограничаването на плащанията в брой. В тази връзка осигуряването на повече POS терминали и възможности за картови разплащания в публичния сектор у нас е сред най-важните ни дейности.
Русенци извиха опашка за автограф от Мария Лалева
Калин Стоянов: "ДПС - Ново начало" ще има над 400 000...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
Екзекутираха мъж за убийството на жена през 1994 година