Васил Велев: Затворихме четири ядрени блока заради корупция на европейско равнище

2
Ние сме ощетени като държава, имаме много слаба позиция в Брюксел, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал
Ние сме ощетени като държава, имаме много слаба позиция в Брюксел, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Снимка: БГНЕС / архив

Ние сме ощетени като държава, имаме много слаба позиция в Брюксел, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал

Има два много важни въпроса. Единият е с какво и в какъв график се заменят въглищните централи? Защото не може вятърът и слънцето да замени базови мощности. Това каза в аудиокаста на Фокус "Това е България" Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. "И от гледна точка на балансиране на системата и от гледна точка на регулиране на честоти, ако щете, където трябват въртящи се ротори, а не енергия от слънце", добави Велев.

Според него, тази смяна и закриване на базови мощности трябва да е много добре програмирано и то е под условие, и основната мощност, която се предвижда да замени въглищните централи е ядрена енергия. Само че ние още не сме и започнали да го строим трети хилядник, няма и гаранции, че в тези срокове ще бъде построен.

"Тоест, от една страна имаме сигурност на електропроизводството, електроподаването, т.е. надеждност на енергията, от друга страна тук допълваме, казваме и достъпност, т.е. конкурентни цени, така че да не убие индустрията. Освен, че трябва да бъде чиста, не трябва да е единственият показател чиста енергия, тя трябва да е сигурна и достъпна. Това е едната страна на медала", смята още Велев.

Другата страна са хората, тяхното преквалифициране, тяхното съответно реализиране в други сектори в променящия се комплекс или в предприятия от региона.

"И за това всъщност има възможности, ние имаме демографска криза, има огромен недостиг на човешки ресурси, така, че при добро управление на тези процеси, този втори план на проблема е по-лесно решимия. Ние сега имаме недостиг и в индустрията, и в строителството, и то е средносрочен и дългосрочен план. Сега влизаме в криза, ще имаме няколко месеца, надявам се да не е повече от половин година обратното - недостиг на поръчки и излишък на персонал, но това ще го преодолеем. След това отново си остава демографската катастрофа и недостига на човешки ресурси. Проблемът, който също трябва да се артикулира, въпреки, че може да не се хареса на някои от протестиращите. Имаме пазар на труда, средната заплата е 2000 лв., в Маришкия басейн обаче, средната заплата е примерно 3500, не защото работят 2 пъти повече, а защото имат господстващо положение на пазара на електроенергия", посочи Васил Велев.

Така, всъщност, за да не се намалят заплатите, според пазара на труда, ако един човек, съкратен от комплекса започне работа в едно машиностроително предприятие той няма да взима 3500, ще взима колкото е пазара на труда, колкото може да изработи, а именно средно 2000 лв.

"Доплащането от 2000 до 3500 лв., вместо да се плащат 36 заплати и да не се работи, по-добре 36 месеца да се прави това доплащане с по 1000 лв. или колкото трябва до пазара на труда, така че да се интегрират хората на пазара на труда плавно, а не със стъпаловидно намаляване на доходите. Всичко това може да се направи, има средства за него, трябва да се планира и програмира и трябва да се договори с хората", категоричен е Велев.

Отново според него, държавата няма за загуби приходи от данъци и осигуровки, тъй като тези хора като работят на други места, тези данъци и осигуровки няма да се загубят. А като се заменят тези производствени мощности с други производствени мощности в енергетиката и се произвежда същото количество енергия, съответно и тези приходи няма да се загубят.

"Всичко това обаче, трябва да бъде добре разписано като пътна карта във времето, като действия, като условия, при които се преминава към следващата стъпка. Да бъде обяснено на хората, да бъде договорено тях. Ние понеже много време изгубихме, сменяха се правителства, нямаше отговорност, имаше популизъм, и сега буквално сме в цайтнот, в който трябваше да се спази последния, три пъти отменян краен срок 30 септември за предаване на плановете, за да не се изгубят тези средства. Имаме и слаба позиция очевидно в Европейската комисия, защото не успяваме да договорим добри условия за страната, такива, каквито имат други страни. Аз ви казах, никъде няма такова нещо 40% съкращаване на емисиите за такъв кратък срок, което отникъде не следва. Ние имаме 2030 г. готови 55% и 2050 г. нулиране на отпечатъка. Не е ясно защо от нас е поет ангажимент до 2026 г., който създава очевидно проблем", посочи още Васив Велев.

Според него има четири сценария, от които трябва два да се предложат на парламента и да се стигне до пътна карта, до един сценарий за този преход до 2050 година. Това е Консултативен съвет, който е създаден и той работи от 2 години с променлив успех и интензивност. Не е дело на правителството само, или на отделно министерство.

"Но в същото време, ние нямаме все още обновена Стратегия за устойчиво енергийно развитие. Стратегията, която имахме изтече през 2020 г. А тази Стратегия за енергийно развитие е част от комплексния план “Енергетика и климат" и трябва да бъде интегрирана и с него. Но това са все документи, с които ние много закъсняхме. Всъщност бъдещите централи, като базови мощности, се предвижда основно да бъдат заменени с ядрена енергия, с изграждане на два нови над 1000 мегавата ядрени блока, които ще трябва да влязат в експлоатация 2035-2038 г. и ще работят известно време четири, докато се издадат поетапно от експлоатация досегашните Пети и Шести блокове на АЕЦ “Козлодуй". Това ще стане около 50-те години 2048 г. и 2053 г., когато мисля, че им изтича експлоатационния срок. До тогава, трябва да бъде построен и пуснат и трети блок, така, че България да остане, както е сега с два, да остане с три. И компенсирането на въглищните централи, частично, като базова мощност, се прави с атомна енергия, с тези ядрен блокове и се допълва, надгражда с ВЕИ-та със слънце 20 000 мегавата до 2050 г. ви говоря и по-малко от вятър, плюс възстановяване и изграждане на нова ПАВЕЦ като акумулатор, плюс батерии, така че да изглаждат неравномерното производство на енергия от ВЕИ-та. Това е съвсем сбито и накратко, но всичко това е направено като енергиен баланс, като мощностен баланс, подредено във времето и трябва повече информация за обществеността и всъщност много работа, за да се реализира. Защото, ако ние така се мотаем с атомната енергетика, АЕЦ “Белене" го строихме няколко десетилетия и още не сме започнали по същество. Ако така постъпим и със Седми и Осми блок в “Козлодуй", а междувременно сме затворили въглищните централи, нищо добро не ни чака", добави Васил Велев.

По думите му, решения могат да намерят, но част от тях са в Брюксел, където имаме много слаба позиция. Тя може да бъде много по-силна. Ние сме ощетени като държава. Той даде за пример затварянето на четирите ядрени блока в “Козлодуй"- от Първи до Четвърти, които бяха годни, изправни. Всички институции, които се произнасят и са отговорни за безопасността, казаха, че са безопасни, въпреки това нас ни принудиха да ги затворим.

"Вероятно, поради корупционни практики на най-високо европейско равнище. И ние, вместо сега да използваме тази жертва, безсмислена, която сме направили, ние тръгваме да се съгласяваме с 40% редукция в ускорени срокове. Тоест, трябва една по-силна позиция и в Брюксел. И ако тези протести дават мотиви за такава по-силна позиция, значи те играят и такава градивна роля", добави председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Bonkerz
    Почва да ни писва всяка седмица от градивни протести. Тока от въглища е най-скъп, заради въглеродните емисии струва 380-400 лв на мегават. Точно заради поддържане на студен въглищен резерв ни увеличиха цената на тока с 5.43% наскоро. В енергийния микс за битовите потребители бяха включени 2 200 000 MWh електроенергия, произведена от ТЕЦ „Марица изток“ - 2, с цел дружеството да не изпадне в финансови затруднения. Асен Василев по ТВ каза, от 1600 мегавата мощност комплекса Марица Изток вчера е работил с натоварване 220 мегавата. Общо вс въглищни централи имали мощност около 3000 мегавата зимата. А сега Октомври с това ниско натоварване пак ли са нужни 10 000 души персонал, на които народа плаща заплати и обезщетения по 150 000 лв с нашите данъци???
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари