Вариант: Държавата да плати 3 месеца наема на бежанци, започнали работа у нас

1
Има и друг вариант - бежански общежития
Има и друг вариант - бежански общежития Видео: NOVA

Над 57 хиляди са бежанците настанени в хотели у нас.

Аня е една от тях. Тя пристига в България на 10 април. Подслонът е най-важното за Аня, която със страх брои дните до 31 май- датата, на която ще се наложи тя и децата ѝ да напуснат хотелът, в който е настанена. Това важи за всички украински бежанци у нас. Държавата разглежда няколко варианта, единият от тях е да плати 3 месеца наема на тези бежанци, започнали работа у нас.

Въпреки загубите Огнян Костадинов, управител на хотел в Златни пясъци, споделя, че е готов да продължава да работи и обгрижва бежанците - повечето от които са майки с деца.

На старта на летния сезон обаче много от хотелиерите по Черноморието са на друго мнение. За украинците ще трябва да се търси алтернатива - зимните курорти, например.

Мария Атанасова, управител на хотел в Банско е съгласна с тази идея.

Има и друг вариант - бежански общежития.

“Всички тези 57 хиляди няма как да бъдат просто преместени – затова се търсят и общежития или т.нар. ведомствени жилища”, обясни Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците, предава NOVA.

Колко места има във ведомствените почивни станции обаче, държавата все още не знае. Държавата мисли и върху нов подход, с който да подаде ръка на украинските бежанци през работодатели и финансова помощ, обясни вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова.

В момента на трудов договор са назначени едва 3% от украинските бежанци у нас, които вече надхвърлят 90 хиляди души, а желаещите да започнат работа са 69%.

За тях има свободни места в редица браншове като хотелиерския и ресторантьорския бизнес и шивашкия бизнес. За тези, които са квалифицирани- също има свободни места като фелдшери, лекари и фармацевти.

Но пред майките, избягали от войната, стои един основен проблем - децата им са малки, а те нямат помощ за отглеждането им.

Затова сред плановете на държавата е да подкрепи изграждането на нови детски центрове.

Това са хора, които са живели нормален и достоен живот и те искат да им бъдат създадени условия, така че да си стъпят на краката и да се справят в нашето общество”, каза Красимира Великчкова от Координационни щаб за бежанците.

Въпросът е откъде ще дойдат парите? Брюксел отпусна средства на всички държави-членки за посрещане на бежанската вълна, като за България са заделени близо 150 милиона.

Около 100 милиона от този ресурс ще покрият вече направени разходи за антиковид мерки, тоест около 48 милиона ще можем да заделим за бежанци, поясни Калина Константинова.

И още – държавата ще разполага и с други около 100 милиона европари.

“Има остатъци от оперативните програми от минал период. ЕК разреши тези остатъци вместо да се връщат в ЕК – да бъдат преразпределени и да бъдат ползвани за този тип мерки за украинските граждани”, обясни Красимира Величкова.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари