Ваксината няма да освобождава от карантина. Вижте какво подписваме
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Ваксината няма да освобождава от карантина
Това се посочва в информационния модул за ваксините срещу COVID-19. Всеки имунизиран ще трябва да спазва противоепидемичните мерки за известен период след ваксинирането, защото ще отнеме време, за да се забави или спре разпространението на вируса, гласи информацията.
В нея се посочва още, че ваксините може да не предотвратят асимптоматична инфекция, което означава, че имунизирани лица все още ще могат да заразяват, въпреки че нямат симптоми, и следователно неволно да разпространяват вируса.
„Учените изчисляват, че за да се постави под контрол COVID-19, около 7 или 8 от всеки 10 души ще трябва да бъдат имунизирани. Поради тези причини има определен период от време, през който ще бъдат необходими и другите противоепидемични мерки като носене на маски, спазване на физическа дистанция и др“, се посочва още в модула, пише Монитор.
Съгласие
Преди поставянето на инжекцията, всеки човек попълва информирано съгласие. В него се вписват три имена, ЕГН, номер на лична карта и адрес. С полагането на подписа ни, се съгласяваме с три точки. В първата декларираме, че сме запознати с ползите от ваксината, рисковете от заболяването и неговите усложнения, показанията, начина на приложение и противопоказанията, взаимодействието с други лекарствени продукти и очакваните нежелани лекарствени реакции. Втората точка е за това, че при възникване на странични ефекти след ваксинацията следва да съобщим за появата им по всяко време на медицински специалист или на Изпълнителната агенция по лекарствата чрез попълване на електронен формуляр. Последната трета точка е, че сме съгласни да ни бъде приложена ваксина срещу COVID-19, като собственоръчно вписваме търговското име на препарата.
Картонче
След като попълним информираното съгласие, ще ни бъде направен преглед – измерване на кръвното налягане и сатурацията. Поставянето на самата ваксина отнема няколко секунди. По препоръка на производителите след това имунизираното лице трябва да остане под наблюдение за поне 15 минути. Когато процедурите приключат, ще получим картонче, че вече сме ваксинирани. На него се вписват трите ни имена, датата на която е поставена първата доза, датата, на която трябва да бъде приложена втората доза и партидният номер на флакона.
Препоръки
Трябва да се ваксинирате срещу коронавирус, ако попадате в една от шестте основни рискови групи – здравни работници на първа линия; хора, които живеят или работят в старчески дом; социални работници на първа линия; болногледачи на възрастни; хора на и над 65 г.; хора на средна възраст с хронични заболявания. Ваксината ще се предлага и на възрастни с различни заболявания. Пълният списък е посочен в раздел „Въпроси и отговори“ в информационния модул за ваксините на сайта coronavirus.bg. Сред посочените заболявания, при които имунизация ще се прилага са: рак на кръвта, диабет, деменция, сърдечни проблеми, астма, бъбречни и чернодробни заболявания, инсулт, наднормено тегло. На ваксина ще имат право и хора с понижен имунитет, например при провеждане на химиотерапия или лъчетерапия, както и хора с трансплантиран орган.
Вижте как изглежда информираното съгласие, което ще подписваме преди имунизация:
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...