В Ценово пресъздадоха обичаите "Пеперуда" и "Герман"
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
В един от най-горещите августовски дни жени от Пенсионерския клуб „Млади сърца“ пресъздадоха обичаите „Пеперуда“ и „Герман“.
Народната традиция за измолване на дъжд се възстанови за първи път в Ценово след повече от шестдесетгодишно прекъсване. Само две от най-възрастните жени си спомниха, че като малки момичета са участвали в ритуала за берекет.
Членовете на „Млади сърца“, облечени в национални носии, се отправиха към една от къщите, в които живее млада жена, за да влезе в ролята на пеперуда. По-възрастните жени помогнаха на момичето да се облече с предварително подготвените дрехи от дъхави растения и му пришиха крила. Начело с Пеперудата групата започна да обикаля домовете из селото, за да съобщи вестта, че ще има молитва за дъжд. Стопанките гостоприемно отваряха врати и поканваха в дворовете гостите.
Под припева „Дай, Боже, дъжд!“ Пеперудата изпълняваше танц като обикаляше в кръг и се изричаха благословии за здраве е берекет. Домакинята даряваше танцуващото момиче първо с дъхава погача, замесена с брашно от новата житена реколта. Всички изричани благословии приканваха небесните сили да бъдат благосклонни, за да завали ситен дъждец и да напои изсъхналата земя, за да бъде щедра и плодородна годината.
Задължително, според обичая всеки изпиваше от стомна и по глътка червено вино за здраве. Стопанката даряваше гостите с плодове и сладки. Всички дарове се събираха на едно място, защото с тях по-късно се организира гощавка. В края на гостуването стопанката търкулваше сито и по това колко дълго ще се върти се гадаеше каква ще бъде останалата част от годината. След като обиколиха къщите участниците в процесията се отправиха към бреговете на река Янтра. С танци и песни възрастните жени започнаха нов ритуал да разсъбличат Пеперудата. Дрехите от растения бяха хвърлени във водите на реката с наричания за спокоен дъжд и щедра реколта.
Народните вярвания, свързани с плодородие и добра реколта през летните месеци, оживяха и с обичая „Герман“. Той се изпълнява задължително след „Пеперуда“. Поверието гласи, че Герман е умрял от суша и предпазва земята и посевите от градушки. Пенсионерките от „Млади сърца“ оформиха от кал мъжко тяло и го положиха в ковчег. Жените запалиха свещи и започнаха да оплакват покойника. През сълзи главната оплаквачка нареждаше как Герман се е борил с облаците. Наричанията отново бяха свързани с измолването от небесните светии на ситен дъждец и да няма бури и градушки, които да похабят реколтата, а неуморният труд на земеделските стопани да остане без покритие. След опелото траурната процесия се отправи към реката, за да положи тялото на Герман близо до вода. Много сълзи и ридания съпровождаха ковчега до последния му дом.
Както повелява народната традиция участничките в двата ритуала се събраха на щедра гощавка. На поляна върху домашни черги жените положиха събраните дарове при обиколката на Пеперудата по домовете, за да се повеселят.
„Пенсионерският клуб „Млади сърца“ от миналата година започна да реализира идеята да възстанови автентични народни обичаи. Традициите се пресъздават като се спазват и най-малките подробности, свързани с ритуалите и характерните особености на населеното място. За всяка въстановка се подготвя филм и по този начин завещаваме традициите от нашите предци на бъдещите поколения“, сподели председателката на клуба Румяна Иванова.
Паркомат създаде хаос в центъра на Русе
Дмитрий Медведев: САЩ да приемат сериозно предупрежденията...
Асен Василев: Бойко Борисов да е премиер е "смешка"
Ивайло Мирчев: МВР опъна чадър над Памперса, Сандокана и...
ПП: Империята отвърна на удара с „показанията“ на Петя...