В разгара на плажния сезон: Как да лекуваме болките в ухото?

0
Водата, задържана в ушния канал след плуване, създава благоприятни условия за размножаване на бактерии и гъбички
Водата, задържана в ушния канал след плуване, създава благоприятни условия за размножаване на бактерии и гъбички

Водата, задържана в ушния канал след плуване, създава благоприятни условия за размножаване на бактерии и гъбички

Външният отит, познат още като "ухо на плувеца", е често срещана ушна инфекция, която засяга ушния канал, връзката между външното и средното ухо. Името му не е случайно – заболяването често се развива при плувци, тъй като водата, задържана в ушния канал след плуване, създава благоприятни условия за размножаване на бактерии и гъбички. Въпреки това, не само редовните посетители на басейни или естествени водоеми са изложени на риск от тази инфекция. Дори хора, които рядко потапят главата си във вода, могат да се сблъскат с външен отит, особено ако имат кожни заболявания като псориазис, които повишават податливостта към инфекцията.

Причини и рискови фактори за развитието на външен отит

Основният фактор, който допринася за развитието на "ухото на плувеца", е задържането на вода в ушния канал. Топлината и влагата в този затворен участък създават идеална среда за растеж на патогенни микроорганизми. Бактериалните и гъбичните инфекции, възникващи в тези условия, са основната причина за външния отит. Въпреки че най-често се среща при плувци, инфекцията може да бъде причинена и от други фактори като:

  • Прекомерно използване на клечки за уши, които могат да увредят деликатната кожа в ушния канал;
  • Използване на слушалки, които могат да предизвикат раздразнение или микротравми;
  • Чести контакти с мръсна вода, като например при работа в замърсени условия;
  • Хронични кожни заболявания, които засягат ушната мида и ушния канал.

Въпреки че инфекцията е болезнена и неприятна, при своевременно лечение външният отит може да бъде излекуван без дълготрайни последици.

Симптоми на "ухото на плувеца"

Симптомите на външен отит могат да варират от леки до тежки и включват:

  • Болка в ухото, която може да се разпространи към лицето, ако не бъде лекувана своевременно;
  • Сърбеж в ухото, често придружен от усещане за дразнене;
  • Изтичане на секрет с неприятна миризма, който е белезникав или жълтеникав на цвят;
  • Заглъхване на ухото, което може да доведе до временно намаляване на слуха;
  • Зачервяване и подуване на външната част на ухото;
  • Подуване на лимфните възли около ухото или в горната част на шията;
  • Лека треска, която съпровожда инфекцията в по-тежките случаи.

Тези симптоми често започват леко, но при липса на лечение могат да се влошат и да доведат до по-сериозни последици.

Потенциални усложнения при нелекуван външен отит

Едно от основните предупреждения, свързани с "ухото на плувеца", е, че инфекцията няма да изчезне от само себе си и изисква специфично лечение. Ако не бъде лекувана своевременно, инфекцията може да се разпространи към основата на черепа, мозъка или дори черепно-мозъчните нерви, което може да доведе до тежки усложнения. В по-редки случаи, външният отит може да доведе до постоянна загуба на слуха, ако инфекцията остане нелекувана за дълъг период.

Важно е да се отбележи, че при правилно лечение, дори тежките случаи на външен отит обикновено се овладяват и проблемите със слуха, свързани с инфекцията, се възстановяват напълно.

Превенция и лечение на външен отит

Превенцията на "ухото на плувеца" е възможна чрез няколко прости мерки. Първо, трябва да се избягва задържането на вода в ушите след плуване, като се използват защитни тапи за уши или сушене на ушния канал с мека кърпа или сешоар. Важно е също така да се избягва прекомерната употреба на клечки за уши и агресивни средства за почистване, които могат да нарушат естествената защита на ушния канал.

Лечението на външния отит обикновено включва антибактериални или противогъбични капки за уши, които трябва да бъдат предписани от лекар. В случай на по-тежки инфекции, може да се наложи употребата на антибиотици или стероиди за намаляване на възпалението и ускоряване на оздравителния процес.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари