В област Русе са договорени 146 проекта за над 103 милиона лева
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
ОИЦ-Русе направи равносметка на ползите от 10-годишното ни членство в ЕС
Журналисти споделиха спомени от 1 януари 2007 г. на Дунав мост, когато станахме пълноправни граждани на ЕС
Областният информационен център - Русе направи равносметка на ползите от 10-годишното членство на България в Европейския съюз пред представители на медиите на среща в Туристическия център на село Бръшлен. За периода от 2007 г. до август 2017 година в област Русе са осъществени и договорени 426 проекта на стойност 383 млн. лева безвъзмездна финансова помощ. От тях 308 проекта за 256 млн. лева са в община Русе. В този баланс са включени проектите и средствата по оперативните програми, ТГС Румъния – България, общинските проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007 – 2013. В него не фигурират средствата от ПРСР 2014 – 2020 и от новата INTERREG Румъния – България.
През първите 7 години от членството на България в ЕС в страната са вложени 20,9 млрд. лева, за същия период сме внесли в съюза 6,2 млрд. лева, така че реалната полза е в размер на 14, 7 млрд. лева.
През новия програмен период от началото до момента само по оперативните програми в област Русе са договорени 146 проекта за над 103 млн. лева безвъзмездна финансова помощ, от които 119 проекта за над 97 млн. лева се осъществяват в община Русе. Близо 45 млн. лева ще бъдат инвестирани в Русе по ОП „Региони в растеж“ в крайбрежната зона и свързващите улици с центъра на града, розариума в Парка на младежта, градския транспорт, в мерки за енергийната ефективност на Комплекса за социални услуги на деца и семейства, в ремонт на Спортното училище. В сумата се включва и техническа помощ за проектите на Община Русе като бенефициент.
По ОП „Иновации и конкурентоспобност“ до момента са договорени и се изпълняват 57 проекта в община Русе, а безвъзмездната помощ за тях възлиза на малко под 35 млн. лева. Благодарение на европейското финансиране бизнесът инвестира най-вече в технологична модерния, но също в енергийна ефективност, внедряване на иновации и в повишаване на управленски капацитет и растеж. По ОПИК 5 проекта ще бъдат реализирани в областта: в общините Сливо поле и Иваново.
Фирмите, неправителствените организации и общините се възполват от европейското финансиране и чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“ за обучение и заетост, здравословни и безопасни условия на труд, активиране на младите хора за обучение и заетост , за предоставяне на услуги на възрастните и на хора с увреждания и техните семейства. На ниво област са сключени 58 договора на стойност 10,5 млн. лева, от тях 46 за 7,6 млн. лева ще се осъществят в община Русе. По ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ до момента се осъществяват 8 проекта за над 3 млн. лева. 7 от тях се осъществяват в Русе. 6-те подкрепят образователната интеграция, а този на Русенския университет - развитието на човешките ресурси в областта на научните изследвания и иновации.
По ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ се изпълняват 2 проекта на АППД. За повишаване на административния капацитет на персонала на агенцията и за материално техническата й база са договорени 117 897 лева, а за специализирания хидрографски кораб „Дунав“, който вече е в употреба, проектът е за над 6 млн. лева.
По ОП „Добро управление“ на този етап в нашия регион има само един проект и той е за ефективно функциониране на Областния информационен център – Русе. По програмата „Храни“ се дава топъл обяд в социалните трапезарии на общините Русе, Бяла, Иваново, Две могили и Ветово.
В област Русе единствената Местна инициативна рибарска група ( МИРГ) „Главиница – Тутракан – Сливо поле“ и само тя ще изпълнява проект за разработване на Стратегия за периода 2017 – 2023 г. , за което има одобрени 40 000 лева по Програмата за морско дело и рибарство.
Точно защото Бръшлен е част от МИРГ „Главиница – Тутракан – Сливо поле“ експертите на ОИЦ-Русе решиха да проведат информационна среща с медиите, посветена на 10 години от членството на България в ЕС, в селото. Другата причина за този избор е Туристическият център в Бръшлен, който е създаден със средства от Европейския фонд „Рибарство“ през стария програмен период. В центъра са инвестирани почти половин милион лева европейски средства и допълнително 50 хил. лева от Община Сливо поле за оборудване. От 2015 година, когато е завършен, той се ползва за зелено училище на ученици, за лагер на скаути. Тук посетителите научават интересни факти за флората и фауната във влажната зона Калимок – Бръшлен и река Дунав, разказа кметът на Бръшлен Димчо Петров.
По време на информационното събитие ОИЦ-Русе запозна журналистите и с проектите по INTRREG Румъния – България 2014 – 2020, сключени до момента. В област Русе те са 15 на обща стойност над 20 млн. евро, като по 5 от тях водещи партньори са русенски организации. Най-големият от тях, на стойност над 7 млн. евро, е за подобряване на свързаността на еврорегион Русе – Гюргево с паневропейски транспортен коридор № 7 . По него Община Русе ще ремонтира кейовата стена на Пристанище- център и ще подобри навигацията на 3 корабни места, а Гюргево ще ремонтира дунавския канал „Св. Георги“. Останалите проекти са свързани с интерактивна визуализация на древноримското наследство в трансграничния регион, развитие на туристически маршрути, подобряване на мобилността, трансграничната заетост.
По време на срещата журналистите от своя страна споделиха спомени за настроенията на гражданите и медиите от пълноправното членство на страната ни в ЕС. Някои показаха снимки от 1 януари 2007 г., когато на Дунав мост българи и румънци отпразнуваха първата си Нова година като част от европейската общност. Тогава ротарианци от двете съседни страни счупиха символична бариера, развявайки европейското знаме, пяха песни и играха хора. През първите 7 години европейската тема присъстваше много сериозно по страниците на местните издания, както с информационни материали, така и с положителни и негативни примери в усвояването на европейските средства. Новият програмен период и днес е във фокуса на медиите, но по-прецизирано и с по-малко емоции, признаха журналистите.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена
Диана Русинова: Отложете пътуванията!