Увеличават данък "сгради" от следващата година

1
През 2024-та година ще се разработят точните коефициенти за базисната данъчна стойност на 1 кв. м.
През 2024-та година ще се разработят точните коефициенти за базисната данъчна стойност на 1 кв. м. Снимка: Dunavmost

През 2024-та година ще се разработят точните коефициенти за базисната данъчна стойност на 1 кв. м.

Увеличение на данък "сгради" е предвидено от следващата година. Ако пазарната стойност на даден имот спрямо неговото местоположение се е повишила с над 10% през последните две години, то това ще се отразява и на данъка. Това е част от предложенията в Закона за местните данъци и такси, които се разглеждат в парламента, информира БНТ.

Изменения в Закона за местните данъци и такси ще дадат възможност общините да променят размера на данък сгради на всеки две години. Но едва през 2024-та година ще се разработят точните коефициенти за базисната данъчна стойност на 1 кв. м.

"Текстът, който се предлага в момента, не вдига автоматично данъчните оценки - дава възможност през следващата година да се работи интензивно на експертно ниво, за да се направят анализи, изчисления и евентуално от 2025 г. да бъдат променени коефициентите за местоположение", каза Силвия Георгиева, изп. дир. на Националното сдружение на общините в Република България.

Законодателната промяна може да даде допълнителен ресурс за общините с между 50 и 100 млн. лв., а това да доведе и до подобряване на инфраструктурата.

"Всяка община може да определи данъчната ставка, ако по някакъв начин много се вдигне оценката общината може да намали данъчната ставка и да няма никакъв ефект върху хората. Тази власт я има. Имат голямо пространство и нагоре и надолу. Данъчната ставка в София от 15 години е една и съща", каза Петър Ганев, ст. изследовател в Института за пазарна икономика.

"Има квартали, които спешно се нуждаят от подобряване на инфраструктурата, но въпроса е има ли по какъв начин да се гарантира на собствениците, че увеличението на тези данъци наистина ще доведе до постъпления за подобряване на инфраструктурата защото в много от случаите, когато са се увеличавали данъците през годините собствениците не са виждали необходимия ефект", обясни Анатоли Лалчев, Асоциация на дружествата за управление на етажна собственост.

От общините напомнят, че едва малка част от събраните данъци остават за местната власт.

"От всеки 100 лв събрани от тях едва 4 остават в тях - това са сгради и МПС", каза Силвия Георгиева.

Гражданите не са съгласни с предлаганата методика за увеличение на данъците.

През следващата година ще се разработи и нова методика за такса смет, която няма да зависи от данъчната оценка, а от количеството смет на всяко домакинство.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    3
    Данък общоход
    По принцип не може без данъци. Но да са разумни и да отиват по предназначение , а не да пълнят гушите на пеликаните .
  • 10
    2
    Баба
    Абе ,чудя се всяко ново правителство и нов КМЕТ ИЗМИСЛЯТ НОВИ МЕТОДИ КАК ДА НИ ОГРАБВАТ--ТО НЕ СА ДАНЪЦИ,ВОДА,ТОК,ПАРНО,АМИ И КОНФИСКАЦИЯ НА КОЛИ,ПРАЗНИ АПАРТАМЕНТИ и какво ли не още
  • 9
    1
    Въпрос
    Не ми е ясно защо всяка година удържат този данък и къде отиват парите от него.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари