Украински граничари хванаха близо 50 мъже, опитали да избягат от военна служба
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 85

Бегълците са платили на трафиканти по над 3600 долара, за да бъдат прекарани през границата
Украинската гранична охрана е заловила 48 мъже, подлежащи на военна служба, които са се опитали да избягат в молдовската сепаратистка област Приднестровие, съобщава ДПА. Тези мъже, които са се опитали да избегнат военната служба, са били спрени близо до село "Чорна" в Одеска област, на около 10 км от границата.
На кадри от дрон, разпространени от граничната служба, се вижда как няколко групи мъже се качват на камион, който по-късно е спрян от граничната охрана. Службата използва модерни технологии и техника, за да осигури контрол над границите, и този случай не прави изключение. Мъжете са били арестувани и са заявили, че са платили на трафиканти по над 3600 долара, за да бъдат прекарани нелегално през границата.
След ареста, задържаните ще бъдат глобени за опита си да пресекат границата нелегално и ще бъдат призовани в украинската армия. Този инцидент подчертава сериозността на ситуацията в Украйна, където военното положение продължава вече близо две години и половина в резултат на руската инвазия.
Според законодателството на Украйна, мъжете на възраст между 18 и 60 години нямат право да напускат страната, освен в определени изключения. Това ограничение е въведено с цел да се осигури достатъчен брой военнослужещи за защита на страната срещу агресията. Въпреки това, мнозина се опитват да избягат, търсейки сигурност и по-добри условия извън границите на страната.
Приднестровието, където са се опитали да избягат заловените мъже, е молдовска сепаратистка област, която има свои собствени политически и военни структури. Тази област често е използвана като път за бягство от тези, които искат да избегнат военна служба или други ограничения в Украйна.






















