Учителите искат едногодишен платен отпуск на всеки 4-ри години
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 5
Синдикат „Образование“ изготви становище относно законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищно образование.
Синдикатът категорично не е съгласен Държавните образователни стандарти по чл. 22 от ЗПУО да се приемат от МС или от Народното събрание. Това ще затрудни много процедурата и ще забави реформата. Експертизата на МОН и социалните партньори е по-добра и по-ефективна за този вид политики.
Синдикат „Образование“ настоява за следните изменения и допълнения в ЗПУО:
- задължително създаване на профил „Хореография“, който да се добави в списъка с професии в профилираната подготовка. /чл. 83 ЗПУО/;
- въвеждане на оценки по „Социализация“ и оценка „Възпитание и толерантност“ с диагностичен характер и да мерят основните компоненти на възпитание и социализация в начален етап в начален етап;
- чл. 144, ал.1, т.3 да отпадне;
- от 2019 г. МОН да утвърждава един проект за учебник по отделен предмет за безплатните учебници, които се финансират със средства от държавния бюджет;
- в чл. 172 от ЗПУО да се добави: „да съхраняват авторитета на учителя…“, като се използва думата учител, а не синоним;
- по чл. 215, ал.1, т.1 не се прилага, ако лицето е реабилитирано и се заличава „независимо от реабилитацията“;
- да се осигури време и финансов ресурс за квалификация на педагогическите специалисти – 2% от общия бюджет за квалификации, договорени в КТД и 96 академични часа, приравнени към 6 квалификационни кредита за атестационен период от 4 години за обезпечаване на добра квалификационна политика.
- едногодишен платен отпуск, при изработени 4 години, година, която да се използва за квалификация и възстановяване на педагогическите специалисти.
- финансовите средства, гарантиращи приоритета образование, трябва да бъдат осигурени от държавата. Затова е задължително в чл.281 от ЗУПО да бъде фиксирано: „Средствата от държавния бюджет за финансиране на дейности в системата на предучилищното и училищното образование се планират ежегодно в размер не по-нисък от 6% от БВП.“ Достигането да стане поетапно до 2020 г.
- изборът на директор на образователна институция да е прозрачен и професионален, без политическите и субективни отклонения.
- в ал. 6 и ал.7 на чл. 217 от ЗПУО да се включат представители на представителните синдикати, определени съответно от регионалните организации или националните ръководства.
- българските учители не трябва да губят кариерните си длъжности при прекратяване на трудовите правоотношения и при смяна на работното място. В ал. 4 на чл. 227 педагогическите специалисти да запазват кариерните си длъжности до края на тяхната трудова кариера, при отработени 10 години при един и същ работодател.
- в състава на атестационните комисии при атестирането на педагогическите специалисти (чл. 228 от ЗПУО) бъдат включени и представители на представителните синдикати, договореност, постигната още при обсъждането на проектите за ЗПУО. Това ще гарантира прозрачност и професионална експертиза.
Юлиян Петров, председател
Бойко Борисов и екипът му помогнаха при пътен инцидент край...
3.3 милиона лева са изплатени за отчуждени имоти по трасето...
3.3 милиона лева са изплатени за отчуждени имоти по трасето...
Асфалтират ремонтирания участък от Дунав мост
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...