Училищните медиатори може да останат без заплати
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
В момента по Националната програма за подкрепа на образователните медиатори работят 940 медиатори
От 1 юли 2023 г. съществува опасност образователните медиатори в българските училища да останат без заплащане. За да бъдат запазени, Център “Амалипе“ започна събиране на подписи в Петиция за запазването им.
Председателят на УС на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" Деян Колев коментира, че в момента 940 медиатори работят по Националната програма за подкрепа на образователните медиатори, която МОН не планира да продължи, предаде БНР.
„Това, че те са застрашени да останат без работа стана ясно в началото на април. Ролята на медиаторите е изключително голяма. Те осъществяват връзката с родителите на най-бедните, най-маргинализираните семейства. В случай, когато ученик не дойде в училище, класният ръководител го подава на медиатора като информация и медиаторът посещава семейството, разговаря с родителите и обикновено ученикът се връща“, каза Деян Колев.
Той добави, че заплащането на медиаторите в 90% от случаите е минималната работна заплата.
В своята Петиция от Център “Амалипе“ настояват за продължаване на Националната програма от 1 юли, както и към нея да бъдат включени и детските градини. Да се намери устойчив начин на финансиране на медиаторите и да бъде регламентирана като професия дейността на образователния медиатор, включват част от исканията, добави Деян Колев.
„Петицията стартира преди 12 дни и над 15 000 граждани се подписаха. Това са родители, граждани, учители, които са се убедили в необходимостта от работата на образователните медиатори“, каза председателят на УС на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".
Все още няма отговор от страна на МОН, обясни Деян Колев.