Ученик: Не мисля, че с 30 часа се става шофьор, след това се взимат мощни коли и стават инцидентите
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Съучениците на 16-годишния Милчо Паликарски, който е в тежко състояние след инцидента в дупнишкото село Яхиново, настояват за въвеждане на спешни мерки срещу шофирането с превишена скорост и нарушаването на правилата за движение по пътищата. Младежите са категорични, че трябва да се спре с войната на пътя, която отнема стотици човешки животи годишно. Как може да бъде променена статистиката и какви мерки трябва да се въведат според учениците?
3 дни след катастрофата в Яхиново, при която загинаха 5-ма души, учениците от гимназия „Христо Ботев” в Дупница са все още са в шок от случилото се. Те са категорични, че трябва да се въведат законодателни промени за движението по пътищата и най-вече да се следи строго дали те се спазват. Според учениците трябва да се контролира поведението на младите шофьори, които често карат неразумно, понякога дори след употреба на алкохол. За да се чуе гласът им младежите и техните преподаватели организират шествие с мотото „Искам да се прибера жив”.
Учениците от гимназия „Христо Ботев” в Дупница казват, че голяма част от младежите в района шофират неразумно и ако не се вземат спешни мерки, броят на жертвите на пътя ще продължи да расте.
Кирил: “Бързо се кара и мисля, че трябва да се сложат легнали полицаи навсякъде, за да може да се намалят смъртните случаи.”
Васил: “Повече полицаи, в смисъл патрулките, да охраняват.”
Любомир: “По-строги закони, но всичко е до човека – не мислиш ли сам, няма как да стане.”
Учениците предлагат и да се увеличат часовете за кормуване по време на шофьорските курсове, защото са крайно недостатъчни за да се получи добра подготовка.
Цветелин: “Не мисля, че с 30 часа се става шофьор. След това се взимат мощни коли и стават инцидентите. И да се ограничават – не може да пие цяла нощ и на сутринта да седне да кара.”
Шествието, на което ще излязат съучениците и преподавателите на пострадалия при катастрофата в Яхиново Милчо, е в памет на загиналите по пътищата на България и има за цел да провокира шофьорите как да се държат зад волана.
Златолин Цанов, учител в гимназия „Христо Ботев” в Дупница: “За голяма жалост сме свидетели на нещо, което никой не го иска и кампанията е нещо, което трябва наистина да се проведе, с учениците особено – като се започне от 8-ми до 12-ти клас.”
Акцията ще се проведе от 11 часа в събота в центъра на Дупница.
Близо 500 души са загинали в русенска област при катастрофи за последните 15 години, а само за миналата година са пострадали 54 деца. Анализ на „Пътна полиция” показва, че най-много инциденти се случват при младите шофьори. Като основната причина е неосъбразената скорост и неспазването на дистанция.
Даниел Йорданов е бъдещ абитуриент. Споделя, че много негови връстници не си дават сметка какво може да стане на пътя, ако не се спазват правилата. Днес той и връстниците му получиха официално своите свидетелства за правоуправление в двора на Гимназията по механотехника. Младежите направиха и демонстрация по майсторско шофиране. Единственото условие на автошоуто беше да не гонят скорост, а да внимават при маневрите.
Даниел Йорданов: “Много млади хора, взели книжки, почват да карат много бързо и нямат никакъв опит и просто е голям рискът. Всеки ден има загинали.”
Връстникът му Никола Ранков подчерта и основното правило при шофиране:
Никола Ранков: „Да се кара внимателно и с голяма дистанция.”
Само през изминалото денонощие в Русе са регистрирани 7 пътни инцидента. Последният е на оживено кръстовище на булевард „Христо Ботев”. Пострадали са шофьорите на колите. И двамата твърдят, че са минали на зелено. Причините за инцидента тепърва ще се изясняват.
От Министерство на вътрешните работи вече търсят решения за намаляване на тежките инциденти по пътищата. Очаква се до дни да заработят 148 камери, които ще могат да издават електронен фиш за нарушенията. Експерти също обмислят мерки, с които да се намали броят на жертвите на пътя. Едно от предложенията е новите шофьори да нямат право да карат мощни коли. Според дългогодишни пътни полицаи, ако нов и неопитен водач има забрана да кара кола над 100 конски сили, това драстично ще намали катастрофите с млади хора. Сред мерките, които се предлагат, е и да се върне обучението на полигон и да се увеличат часовете практика зад волана. Друга идея е начинаещите шофьори да трупат първоначален опит в продължение на една година с придружител на съседната седалка в колата, след като са се сдобили с книжка.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...