У нас има само 7 аутопсии на починали от COVID-19

1
Какви изводи могат да се направят за болестта
Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Stream TypeLIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
00:00
Fullscreen
00:00
Mute
Playback Rate
1
    Какви изводи могат да се направят за болестта Видео: bTV

    В световен мащаб аутопсиите на заразените дават нови насоки за лечението

    Нови насоки за лечение на коронавируса дават проучвания от аутопсии на починали хора от вируса по света. У нас обаче има само 7 аутопсии на починали от COVID-19 по данни на специалистите.

    Проф. Александър Цанков и колегите му в Швейцария са сред първите патоанатоми в Европа, които правят аутопсии на починали от новия вирус. Предупрежденията на Световната здравна организация (СЗО) са, че това е опасно, изисква строги мерки за сигурност, предава bTV.

    Ето какво обаче показват аутопсиите на 24-ма души в клиниката в Швейцария: всички, с изключение на един пациент, имат сериозни заболявания – високо кръвно, наднормено тегло; доста повече са мъже отколкото жени; количеството на хора с кръвна група А е доста по-голямо.

    Имахме и един по-млад пациент, 54-годишен, който почина от това заболяване, без да има много ясно съпътстващо основно заболяване, с малко надноремено тегло. От аутопсиите научихме нещо важно – един от централните фокуси върху това, което коронавирусът предизвиква в нашето тяло, трябва да се търси в кръвоносно-съдовата система. Особено в клетките, които тапицират от вътрешната страна кръвоносните съдове.

    Много пациенти имат микротромбози на белия дроб. Малките кръвоносни съдове на белия дроб престават да функционират адекватно и кръвта, която бива обогатена на кисолород не може да бъде придвижена от белия дроб по-нататък и да снабди организма с необходимото количество кислород. И това доведе до повече използване на лекарства, които предотвратяват кръвосъсирването и резултатите не бяха лоши“, уточни проф. Цанков.

    Ето и изводите от единствените три аутопсии на починали от коронавирус в „Пирогов“: трима от тях са с т. нар. дифузно увреждане на белите дробове – увредени са белите им дробове двустранно. Това лежи в основата на така наречения остър респираторен дистрес синдром, който е финалната фаза от развитието на заболяването и има фатален изход.

    Изводи като в западна Европа обаче България няма, защото аутопсиите у нас са само 7. Още на десети март патолозите ни са изпратили за одобрение от държавата инструкции със специални мерки за работа с починали от COVID-19, без които тя би била смъртоносна. Отговор от институциите и до днес няма, твърдят специалистите на сайта на българското дружество по патология.

    Освен това родните болници масово нямат зали за аутопсия, обезопасени по международните изисквания. В това никой не инвестира от години, споделя специалистът в бранша д-р Александрина Влахова. И напомня, че патологията е създадена да помага на живите, а не на мъртвите.

    Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

    Най-четени новини

    Календар - новини и събития

    PrevNext
    Март 2025
    ПоВтСрЧтПтСбНд
    242526272812
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    31123456

    Виц на деня

    - Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
    - Една минутка, да разкарам жената...

    Харесай Дунавмост във Фейсбук

    Нови коментари