Турция готви пътна карта за преобразяване на Истанбул в очакване на голямото земетресение
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В случай на земетресение с магнитуд 7,0 по Рихтер ще се срутят 600 000 сгради
Министърът на околната среда, урбанизацията и изменението на климата Мехмет Йозхасеки заяви, че Турция увеличава усилията за изготвяне на пътна карта за Истанбул срещу земетресения, които по последни данни биха разрушили по "две сгради" на всяка улица там, и че планират да построят хиляди сгради в нови резервни райони.
Пътната карта за Истанбул се разработва, за да се подготви мегаполисът за очаквано земетресение с висока степен в бъдеще, заяви министърът, докато усилията за възстановяване на югоизточните провинции на Турция продължават.
След едномесечна подготовка на президента Реджеп Тайип Ердоган ще бъде представена пътна карта за преобразяването на Истанбул, заяви Оджасеки пред Daily Sabah по време на посещение в Turkuvaz Media в столицата Анкара. "Ще има законодателна рамка, както и специален проект за преобразяване на Истанбул", заяви той, цитиран от БГНЕС.
Градът, който за последен път претърпя тежки щети от земетресения през 1999 г., е нащрек с оглед на многократните предупреждения на експертите за очакваното "голямо" - земетресение с магнитуд 7,0 или повече.
"Истанбул е един от най-рисковите метрополиси в света. В Истанбул има 5,8 млн. независими субекта, които включват къщи и работни места, като 1,5 млн. от тях са изложени на риск. Почти една четвърт от територията на Истанбул е изложена на риск. В случай на земетресение с магнитуд 7,0 по Рихтер ще се срутят 600 000 сгради, което означава, че на всяка улица ще паднат по две сгради", посочи Йозхасеки, като посочи, че това ще засегне и инфраструктурата и ще затрудни транспорта.
"Много сгради ще бъдат построени в резервни зони. 600 000 рискови сгради ще бъдат преместени", каза министърът.
"Ще бъде оказана помощ и при трансформацията на място. Преди изборите започнахме кампания "Половината от нас" за събаряне и възстановяване на техните сгради. Бяха подадени заявления за 1,2 млн. самостоятелни жилищни единици, които съставляват 90 000 сгради. В рамките на този проект ние ще покрием половината от разходите. Ще съборим и транспортираме най-рисковите сгради до резервните зони, а ако има места, които липсват от гледна точка на социалните нужди, общините ще поемат работата."
В рамките на усилията за трансформация Йозхасеки каза още, че е в координация и се е срещнал с кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, като е поканил в министерството 39-те кмета на районите в провинцията. "Работата с тях продължава през последните 15-20 дни".
Възстановяване след земетресението
На 6 февруари две земетресения с магнитуд 7,7 и 7,6 по Рихтер разтърсиха множество турски провинции, като отнеха живота на над 50 000 души. Около 14 млн. души в Турция бяха засегнати от земетресенията, както и много хиляди други в Северна Сирия.
"Нашата основна програма е земетресението", подчерта министърът.
"(Около) 680 000 къщи са разрушени, както и 170 000 работни места, складове, хамбари, сеновали и други подобни обекти, което общо съставлява 850 000 самостоятелни обекта. Казва се, че 11 провинции са били засегнати от земетресението, но в действителност 18 провинции са били засегнати и включени в обхвата на възстановяването след земетресението", каза министърът.
Той уточни, че както трансформацията на място, така и резервните жилищни райони са вариант за възстановяване на засегнатите от земетресението провинции. Онези, които се застъпват за избора на резервни райони, твърдят, че подобно земетресение може да се повтори на същото място, докато други посочват като недостатъци на резервните райони това, че са твърде отдалечени от старите градски центрове, както и един от друг. Градовете в резервните зони могат да бъдат на километри разстояние от другите.
Йозхасеки заяви, че е направен търг за 182 000 къщи в резервните зони.
От друга страна, хората също предпочитат да възстановят къщите си в районите, където имат спомени и са израснали, поради което много от тях кандидатстват по проекта на място.
Огромен наплив от заявления бе получен още в първия ден след обявяването на проекта за преобразуване на място, който стартира с цел предоставяне на безвъзмездни средства и финансова подкрепа на хората, които желаят да възстановят постройките си в разрушените от земетресението райони.
Министърът заяви, че 150 000 души са кандидатствали за проекта. В момента най-голям брой заявления са подадени в Хатай - над 60 000.
Що се отнася до причините за срутването на толкова голям брой сгради по време на земетресението, Йозхасеки заяви, че няколко сгради са били построени небрежно, с ниско качество, без материали и според инженерни изчисления от 80-те и 90-те години на миналия век, и са се намирали на разломни линии, докато повечето са били построени според разпоредбите, които са били в сила преди 2000 г. След земетресението от 1999 г., което разтърси района на Мраморно море, беше въведена нова наредба, според която сградите трябва да се строят устойчиви на земетресения с магнитуд 8,0.
Министърът подчерта, че няма да се допуска строителство на сгради върху линии на разломи или корита на реки, където земята е изгнила. Инженерните изчисления и строителните компании ще трябва стриктно да спазват регламента.
Ердоган обеща бързо възстановяване след двойното земетресение. Според последните оценки на правителството разходите, направени от земетресението за икономиката на страната, се оценяват на общо 104 млрд. долара (2,74 трлн. турски лири).
Миналия месец президентът спомена, че всички отломки са били премахнати. Бързо е започнало изграждането на постоянни жилища в районите без риск от земетресение. Ердоган заяви също така, че от тази есен Турция ще доставя постепенно къщите и ще завърши строителството на 319 000 къщи през първата година след земетресенията.