Цветеслава Гълъбова: 99% от психиатриите у нас са мизерни!
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Не изпълняваме нито един критерий за модерна психиатрия
България не отговаря на нито един от критериите за модерна психиатрия, заяви д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница „Свети Иван Рилски”, в студиото на „Здравей, България” по NOVA. Според нея, състоянието на психиатричните отделения в страната е критично и далеч от стандартите, които трябва да бъдат спазвани.
„Ако в едно отделение за хора с тежки психични разстройства има 30 легла, това означава, че персоналът трябва да включва 10 души – сестри, санитари, охрана, болногледачи. В България обаче това не се случва”, споделя д-р Гълъбова. По нейни думи, 99% от психиатриите в страната са в мизерно състояние, като липсата на достатъчен персонал и лошите условия са само част от проблема.
Особено притеснителен е случаят с пожар в психиатрична клиника във Варна, при който загина пациент. Д-р Гълъбова подчертава, че въвеждането на видеонаблюдение е задължително, както и необходимостта от по-строги мерки за безопасност, включително и физическото ограничаване на пациенти, които са опасни. „Знам, че звучи ужасно, но трябва да се връзват хора, които са опасни. Има огромен ръст на психозите в резултат на употреба на дрога”, допълва тя.
Според д-р Гълъбова, държавата трябва спешно да вземе мерки за подобряване на условията в психиатричните болници и за осигуряване на достойни заплати за работещите в този сектор. Тя отбелязва, че скоро може да се наложи закриването на клиники, ако положението не се промени.
„Един начинаещ психиатър в Европа стартира с 4000 евро месечна заплата. У нас той започва работа на 2000 лева, от които чисти му остават 1600 лева”, коментира още д-р Гълъбова, подчертавайки ниското възнаграждение на специалистите в България в сравнение с техните колеги в Европа.
Докладвай този коментар за нередност
×mischi: Не разбирам защо в българия се правят такива нелепи сравнения! Първо, не са 4000 евро, но и в този случай смятайте сами : здравни и пенсионни осигуровки са 464 евро (само за работещия), от остатъка 40 % данък минус 11000 освободени годишно от данък 1283 евро - остатък 2253 евро. От тях се плаща наем който не е по-малко от 1000 евро. Май на края всичко е равно. Стига спекулирахте, на всички им дават толкова, колкото да си плащат наема, издръжката на колата и да ходят на почивка и да си покриват месечните разходи. Само че на запад много малка част от хората имат собствени жилища, ако не плащат наем, няма как да работят. Как мислите, защо всички, които могат да работят от дистанция, се връщат в България?