Цените в Гърция скочиха
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Ресторантите вдигнаха първо сувлакито и узото
Гръцкото фрапе скочи с евро само ден, след като в сила влязоха новите ДДС ставки в страната. До неделя цените на фрапето варираха от 1,50 до 3 евро. Още в понеделник обаче повечето плажове на Халкидики продаваха напитката, срещу която се взима чадър и шезлонг за 4 евро. В кафенетата пък цената масово скочи на почти 2 евро. "Цените на основни стоки от първа необходимост и на таксите за обучение в Гърция скачат от 9 до 23%, след като от понеделник в страната влязоха в сила промените в ДДС, договорени между Атина и кредиторите, които бяха сред условията за започване на официални преговори за трети спасителен пакет", съобщиха и световните агенции. Според вестник "Етнос" се увеличават цените на телешкото месо, колбасите, солта, оцета, маргарина, доматеното пюре, месните продукти, кафето, козметиката и препаратите, сладкишите, подправките, хляба за тостове и други. За ориз, макаронени изделия, сладкиши, колбаси, кафе, чай, захар и други хранителни продукти ДДС ще стигне до 23%. В циркулярно писмо на финансовото министерство се казва, че с 9% скачат и цените в ресторантите и таверните. Поскъпват "сувлакито", кафето, закуските, бургерите, баниците със сирене, напитките и други, тъй като те вече ще се облагат с по-високата ставка на ДДС - 23%, а не както досега с 13 на сто. Така свинското шишче - "сувлакито", скача с 0,14 евроцента и вече струва 1,74 евро, свинският дюнер поскъпва с 0,18 евроцента и се предлага за 2,18 евро, пица "Маргарита" за вкъщи вече е 8,49 евро от 7,8 евро досега.
Само няколко часа след въвеждането на новите ДДС ставки почти всички заведения, магазини и центрове за услуги смениха касовите си бележки.
Въпреки новите правила обаче част от таверните и кафенетата оставиха цените непроменени, показа проверка на "Стандарт". "Няма да вдигам цените си, тъй като това ще изгони туристите, а те в момента са единственият ни поминък", коментира Ерос Паципуляс, собственик на верига супермаркети в курортното селце Орфирио.
Медиите в Европа твърдят, че за туристите, скитащи по тесните улички на центъра на Атина, 20 евроцента отгоре върху цената на сувлаки може да не изглежда много. Но за сервитьора Ставрос Гиокас драстичният скок на ДДС е доста тревожна новина, разказа в свой материал и "Ройтерс". Повишението на данъка е принудило ресторанта, където работи Ставрос, да вдигне цената на вкусните сувлаки. "Хората броят всеки цент, а не само за сувлаки", казва и Гиокас, докато чака клиенти, заобиколен от празни маси, украсени с ярки жълто-зелени покривки. Някои големи чужди фирми ще се справят с увеличението на ДДС върху обработените храни и обществения транспорт, като 13-23% едва ли ще им се отрази пряко на дейността. Тези компании ще си запазят политиката и клиентите им няма да усетят увеличението. Други фирми могат просто да се опитват да укриват плащането на данъка върху някои от продажбите. Това е широко разпространена практика, която всъщност е допринесла за икономическите проблеми на Гърция. Но за много от тези, които не плащат, няма да имат друг избор освен да сложат надценка за клиентите си. "Ние не можем да поемем разходите. Всичко става все по-скъпо. Доматите, лукът, дзадзики и много други продукти от първа необходимост", споделя Ставрос. Данъчното увеличение ще се отрази не само на разходите за ресторантските ястия, пакетираната и обработената храна в магазините, но и дори на такива необходими подправки, като солта например. "Когато всичко струва 10 процента повече, все едно ми режат от пенсията", казва 65-годишният Никос Коулопулус.
НОВИТЕ ЦЕНИ
В таверните
Плумари 200 мл - 6 евро
Порция сувлаки - 6 евро
Гирос 3 евро
Порция калмари - 7,50 евро
Порция миди - 7,50 евро
Гръцка салата - 6 евро
Средна пица - 6-9 евро
На плажа
Бира, лимонада, кола - 3 евро
Фрапе - 3 евро
Вода - 3 евро
Фреш - 4 евро
Елините: Българите не купувате
На егейския остров Тасос кризата е живо, дишащо чудовище, единственото нещо, за което всеки говори. Тя има много лица и всяко едно от тях кара хората да настръхват. Това пише в свой материали ДПА. Според изданието на Тасос идват туристи, но недостатъчно и със сигурност такива, които не харчат много, за да намалят гръцките страхове, породени от поредната вълна от мерки за икономии, налагащи се заради продължаващата икономическа криза в Гърция. Едни от туристите според материала, които плащат малко, са именно българите. "Вечер туристите оставят децата си да играят с играчките в магазините по основната пешеходна улица на главния град Тасос (Лимен), но рядко купуват нещо. Повечето посетители, които влизат в магазина за сувенири Бонито, дори не отговарят на поздрава на 52-годишния собственик Спирос Вулгаридис. Те не желаят да ни отговорят, тъй като ще се почувстват задължени да си купят нещо, допълва той. Спирос и жена му Мария управляват магазина от 1995 година. На фона на спада на продажбите и увеличените разходи по магазина Вулгаридис очаква мрачни перспективи. Отварям в 10 часа сутрин и затварям в полунощ, отбеляза той. Напоследък печелим по 50 евро на ден - може би. Това е една пета, една шеста от онова, което печелехме през изминалите години. Високият сезон е шест седмици и от това, което припечелим тогава, трябва да плащаме наема за цяла година и да живеем. Сега още данъци? Как, пита той. И отговаря, че повечето гости идват от Балканите - Румъния, България, Сърбия - места, където пътуването в чужбина е сравнително ново, а портфейлите са тънки.
23% от фирмите се изнасят зад граница
23% от гръцките фирми обмислят да прехвърлят централите си в чужбина, сочи проучване, разпространено от асоциация Индевър и цитирано от Франс прес. Според проучването 69% от компаниите са заявили, че имат значителен спад на оборота заради капиталовия контрол, въведен от 29 юни. 45% от фирмите е трябвало да отложат плащания на своите доставчици. 11% са съкратили и дори преустановили производството си заради недостиг на суровини. Фирмите не са оптимистично настроени за следващите месеци, докато Гърция и нейните партньори преговарят за нова международна помощ. 70% смятат, че капиталовият контрол ще остане в сила повече от 4 месеца, докато според 44% той ще се запази над 10 месеца. Фирмите се опасяват също от орязване на банковите депозити подобно на това, което бе направено в Кипър. 80% от фирмите, участвали в проучването, смятат все пак, че Гърция ще остане в еврозоната поне през следващите две години.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...