Цъфнало дръвче в Русе вещае люта зима
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Напук на прогнозите за застудяване сливово дърво цъфна в русенския квартал "Чародейка".
Според народните вярвания, това е поличба за мразовита зима. Как българите са прогнозирали времето преди години, когато все още е нямало синоптици – разказва етнографът Десислава Тихолова по БНТ.
В средата на декември в квартал „Чародейка” в Русе цъфна сливово дърво. Слънчевото време и високите за сезона температури, които достигнаха рекордните за днешния ден плюс 16 градуса, са накарали цветчетата да се отворят. Това е едно от вярванията, според които предстои тежка зима.
Десислава Тихолова – етнограф: Или ако дъбът дава много жълъди, се смята, че зимата ще е сурова. Хората, когато нямат друг източник на информация, използват естествените, заобикалящите ги източници, т нар. зелени метеоролози, животни метеоролози са доста сигурен признак, че ще настъпят някакви промени във времето, тъй като те са запазили чистотата на своето съществуване и не са обременени като нас.
За да разгадаят каква ще е годината, в миналото са разчитали не само на природата, но са правили и специални обреди.
Десислава Тихолова, етнограф: На Коледа или на Игнажден, на Сурва, на Васильовден, в различните места на България се прави по различно време, на камината се оставят 12 лукови люспи. Във всяка една от тези люспи се слага щипка сол. На сутринта след празника се гледат луковите люспи и гадаят по тях кой месец какъв ще бъде, т.е. ако солта е суха, месецът ще бъде сух – през зимата няма да има сняг, през лятото няма да има дъжд.
За разлика от нашите прабаби, казва Десислава Тихолова, днес можем да избираме на какво да вярваме – на поличбите или на синоптиците и да се радваме на цъфналите дръвчета през декември.
Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк
Внезапно почина кметът на Две могили
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Внезапно почина кметът на Две могили
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!