Трима български учители в битка за 1 милион долара
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Трима български учители са сред претендентите за награда от 1 000 000 долара, която се дава за изключителен преподавателски принос.
Конкурсът "Глобал тичър прайс" има за цел усилията на възпитателите да бъдат световнопризнати. Инициативата да има български представители е на вицепремиера и министър на образованието в оставка Меглена Кунева, пише 168 часа.
Изборът на кандидатите е пресят през фин филтър. Критериите за номинация са много. Всяко училище предлага своя избраник. Регионалните управления на образованието отделят част от тях, като последната дума има МОН.
Одобрените за участие в конкурса са Емилиян Кадийски, учител по информатика и програмиране в Политехническа гимназия "Никола Вапцаров", Враца, Пепа Николова - преподавател по български език и литература в средно училище "Райчо Каролев" в Габрово и Ирена Тренчева - учител по английски език в средно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Перник.
Емилиян Кадийски пренебрегва възможността за голямо финансово развитие като програмист и се отдава на благородната кауза да създава интелект в един от най-бедните български градове.
Кадийски организира с други свои приятели безплатни курсове по програмиране, на които целта е хората да имат шанс да работят като програмисти във Враца.
"Станах учител случайно, покрай програмата "Заедно в час", която засили интереса ми към преподаването. Като цяло това, което много ми харесва, е че имам възможност да работя с младежи и да им помогна да разкрият интересни неща в сферата на технологиите. Целта ми е да ги мотивирам сами да се интересуват и след това сами да искат да се развиват", коментира той.
Пепа Николова и Ирена Тренчева са другите избраници, които имат дългогодишен учителски стаж и работят с деца със специални потребности. Г-жа Николова е отличена с награда "Неофит Рислски", а г-жа Тренчева е доброволец към детска фондация за подпомагане на деца в риск.
"Аз се възхищавам на българския учител, на онзи, който държи очите на България отворени, който й помага да се възвиси и словото й да не се забрави. За мен това е смисълът на наградата", коментира Пепа Николова. И тримата избраници смятат, че номинациите за престижния приз са признание и благодарност за техния труд.
Най-важното за един учител е неговият подход към учениците и това да привлече вниманието и интереса им. Тримата избраници се справят чудесно с тази нелека задача Учебната дейност с деца със специални потребности не е за всеки. Според двете учителки тя е призвание.
"В нито едно учебно заведение не може да ти вдъхнат любов към преподаването, ако не го носиш в себе си и не се стараеш да го развиваш. Работата с тези деца може би е трудна, но аз подхождам по игрови начин и се радвам на успехите им", отбелязва Ирена Тренчева.
"Много е хубаво, когато виждаш резултата от усилията си", добавя и учителката от Габрово.
Тримата учители все още обмислят каузите, които биха подкрепили, ако спечелят голямата награда. Казват, че задължително ще вложат част от парите в благотворителност.
Емилиян Кадийски е сигурен, че ще стимулира своята идея и ще инвестира в образованието във Враца.
Дунав (Русе) разгроми Фратрия
НАПАРАПЕТВАНЕ
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната преди...
Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната преди...