Три от най-стресовите професии в света
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
За да е медик, човек трябва да има стоманена психика
В най-заетите летища по света полет може да излита на всеки 30 секунди
Понеделниците и сутрините са две от най-мразените неща в света, а понеделнишките сутрини още-повече. На много малко хора им се става рано от топлото и удобно легло, за да отидат на работа и да започнат поредната дълга работна седмица. Всяка професия е различна и всяка е предпоставка за различни трудности и стресови ситуации. Има, обаче, професии, които статистически са много по-стресиращи от останалите, и въпреки всичко, има хора, които ги вършат. Дали високото плащане е мотивацията им, харесват ден, изпълнен с адреналин или са от малкото късметлии, които обожават работата си, можем да разберем като разгледаме най-стресовите професии в света, пише вестник Труд.
Лекар
Лесно разбираемо е защо лекарите са сред хората, които изпитват много стрес на работното място. Човешкото здраве и понякога живот са буквално в техните ръце. На повечето места, работна грешка може да се случи, и последствията да са малки. Но не и в лекарската професия. Там грешките са на живот и смърт. Като добавим към това стреса, който изпитват при комуникация с пациенти или техните семейства, ако се наложи да поставят тежка диагноза или съобщят най-лошото на близките, можем да сме сигурни, че за да е медик, човек трябва да има стоманена психика. Има много специализации в медицинската професия, като за една от най-стресовите, можем да определим хирургията, особено сърдечната, мозъчната или спешната.
Хирурзите се заемат с най-трудните и най-тежките операции, трябва да взимат секундни решения в неочаквани ситуации, да бъдат на разположение извън работно време и всичко това, знаейки, че държат нечия съдба в ръцете си. В сегашните условия на световна пандемия, лекарската професия се изпълни с още повече напрежение, опасности и дълго работно време. Дори в най-напредналите държави, някои лекари не получават заплата, равняваща се на труда и усилията, които им коства работата. Затова може да се каже, че да си лекар е призвание. Хората избират тази професия, знаейки огромната отговорност, дългите часове, и постоянният стрес, защото я обичат и обичат да помагат на останалите.
Полицай
Да се събуждаш всеки ден и да се срещаш с нарушители на закона, със сигурност не е лесно. От арестуването на смъртоносни заподозрени, до влизане в схватка с въоръжени разбойници и дори обезвреждането на ситуации със заложници, полицейските служители трябва да бъдат най -добрите от най -добрите и обучени да се справят с най -лошото. Този вид редовно напрежение може да измори дори най -издръжливите хора, но със сигурност без полицията, обществото не би било могло да съществува. Спазването на законите и предотвратяването на престъпления е ключово за спокойния живот на всички ни. Затова и полицейската професия е изпълнена с толкова много отговорности и напрежение, което понякога дори включва излагането на собствен живот на риск. Полицаите често не са високо платени, така че и при тях може да се направи заключението, че хората, които избират тази професия, просто я обичат.
Въздушен контрол
Диспечерите на въздушното движение следят движението на самолета и насочват пилота от земята. Те също така контролират движението на самолетите по земята. Те разрешават излитане и кацане, разпределят пистите и са винаги на разположение да дадат важна информация на пилота. Това е една от най-отговорните професии в света, а малко хора дори знаят, че съществува. Въпреки че работата може да звучи проста и лесна, диспечерите трябва да са нащрек през цялото време и трябва да бъдат готови да посъветват пилота, ако и когато възникне проблем или спешна ситуация. В едни от най-заетите летища по света, полет може да излита на всеки 30 секунди, така, че диспечерите трябва да взимат бързи и адекватни решения, да следят огромен брой монитори, и да носят огромна отговорност. Диспечерска грешка може да доведе до катастрофа или друг вид инцидент в авиацията, който да коства десетки животи. Разбираемо е защо такъв тип професия е една от най-стресовите. Какво обаче привлича хората към нея? В този случай, можем спокойно да кажем, че заплатата е доста силен фактор, имайки предвид, че средната годишна заплата на диспечер по света е около 100 000 евро. Разбира се, може и хората да имат страст към авиацията и адреналина, но хубавата сума пари със сигурност е доста силен бонус.
Бурен вятър събори дърво в квартал "Дружба"
Асен Василев: Бойко Борисов да е премиер е "смешка"
Дмитрий Медведев: САЩ да приемат сериозно предупрежденията...
Владислав Горанов: Мен ако питате, Бойко Борисов би могъл да...
Политическа криза в Германия: Четири сценария за бъдещето на...