Трагедиите тепърва ще се увеличават
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Трагедиите тепърва ще се увеличават, прогнозират експерти.
Климатичните промени, на които сме свидетели през тази година, значително ще увеличат природните катаклизми. Според експертите, глобалното затопляне е допринесло за екстремно високите температури, които обхванаха Великобритания и Северна Европа в продължение на седмици, предава NOVA.
Горещата вълна е причинена от необичайната липса на вятър. Той обикновено носи студен атлантически въздух над континента. Спирането на ветровете в северното полукълбо и честите аномалии от жега до студ - все по-тясно са свързани със затоплянето на планетата.
„Средно за целия ХХ век имаме градус повишение на глобалната температура, е представете си една система, когато й повишаваме енергията вътре, как ще реагира? Ще реагира бурно! Това и виждаме”, обясни Антоанета Йотова, експерт в „Коалиция за климата”.
„Аномалии на валежи, аномалии на температури, виждаме нетипични неща от столетия, като пожари много на север, наводнения по цялата планета”, обясни Георги Стефанов, експерт „Климатични промени и Зелена икономика” в WWF.
Колосални финансови щети и трагедиите тепърва ще се увеличават.
„Много сме близо до момент, когато нещата наистина ще излязат извън контрол”, обясни Антоанета Йотова, експерт в „Коалиция за климата”.
„Не, не е нормално! Ние виждаме едно типично британско лято в България - дъждове, ниски температури, а в същото време на северните ширини - точно обратното. Пожари там, където никога не е имало. Излиза извън нормите”, обясни Георги Стефанов, експерт „Климатични промени и Зелена икономика” в WWF.
"Пръстовите отпечатъци" на изменението на климата са видими от Северния до Южния полюс. Трябват спешни мерки, но не само локално, а в глобален мащаб.
В най-северните райони на Финландия бяха измерени рекордно високи температури - над 32 градуса. За сравнение, по това време на годината температурите там се движат между 5 и 10 градуса. В Антарктида пък учени регистрираха световен рекорд от минус 98,6 градуса по Целзий.
„Но тази температура е по сателитни данни. Рекордът, за мен и като учен, е температурата измерена на полюса на студа, това е руската станция "Восток" - 89,3, защото това е температурата на въздуха”, коментира проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския антарктически институт.
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...