Тошко Йорданов: От ИТН не постъпваме тъпо, а абсолютно осъзнато
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Според него промените в Закона за енергетиката ще затвори Маришкия басейн
Последното редовно заседание на 50-ия парламент приключи с драматични сцени, докато народните представители обсъждаха промените в Закона за енергетиката. Депутатите от партия "Има такъв народ" (ИТН) предприеха необичайни действия в знак на протест срещу предложените изменения.
Парламентарната сесия завърши с окупация на трибуната, прекъсване на озвучаването в пленарната зала чрез срязване на кабелите на високоговорителите и изключване на осветлението. Кулминацията на събитията настъпи, когато протестиращите депутати запяха химна на Република България.
Причината за напрежението са промените в Закона за енергетиката, които са тясно свързани с ангажиментите на страната по Плана за възстановяване и устойчивост. Според този план, България трябва да отдели 500 милиона лева за рекултивация на терените на "Мини Марица-изток".
В интервю за предаването "На фокус с Лора Крумова" по NOVA, Тошко Йорданов, представител на ИТН, обясни позицията на партията си: "Ние не подхождаме „тъпо", а абсолютно осъзнато. Това е позиция, която заемаме през последната година и половина. Нито ние, нито БСП подкрепяме този план от началото досега."
Йорданов изрази опасения, че предложените промени в законодателството ще имат пряко въздействие върху използването на местни първични енергийни източници. Той предупреди: "Този план би затворил Маришкият басейн."
Депутатът от ИТН подчерта, че България вече е изпълнила квотите си за въглероден диоксид. Според него, тези квоти не трябва да се отразяват на цената на електроенергията, произвеждана в маришкия басейн. Йорданов представи конкретни цифри: "За една година напред, от 1 август, КЕВР е определил от цената на Мариците на 275 лева по сегашната схема. Ако се премахнат въглеродните емисии, които ние отдавна сме изпълнили, цената ще е 91 лева на мегаватчас."
Той изрази тревога, че предложените промени биха довели до затваряне на "Мини Марица-изток" и "Марица изток 2", настоявайки, че "Планът отдавна трябваше да бъде предоговорен."
Особено притеснение предизвиква съдбата на работещите в сектора. Йорданов алармира: "В момента 30 000 души ще „останат на улиците". Хората, които ни пляскаха в пленарната зала бяха самите миньори." Той критикува предложението миньорите да бъдат преквалифицирани, което според него би довело до загуба на работните им места.