Томислав Дончев: България е изпълнила 85% от реформите по ПВУ

0
Страната е получила 320 милиона по-малко заради забавяне на реформите
Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Stream TypeLIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:00
Fullscreen
00:00
Mute
Playback Rate
1
    Страната е получила 320 милиона по-малко заради забавяне на реформите Видео: БНТ

    Страната е получила 320 милиона по-малко заради забавяне на реформите

    България е изпълнила 85% от реформите, които е поела като ангажимент във връзка с второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), но все още има няколко неизпълнени. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в предаването "Още от деня" на Българската национална телевизия.

    Според Дончев страната ще има шестмесечен срок след уведомлението от Европейската комисия, че не признава пакета с изпълнени реформи. Той изрази оптимизъм, че малкото оставащи реформи биха могли да бъдат гласувани в българския парламент.

    "Не искам този сюжет да го превръщаме в треторазряден политически сценарий", подчерта вицепремиерът.

    Критики към опозицията

    В отговор на критиките от ПП-ДБ, Томислав Дончев заяви, че негласуваните закони са по-малката част от проблема. По темата, според думите му, "говорят хора, които беше редно да мълчат".

    "Няма да персонифицирам, а мога", заяви Дончев, като допълни, че си е признавал за "техния дял от вината, че сме се състезавали в състезанието по левичарски популизъм, което беше организирано в Народното събрание".

    Проблеми в енергетиката

    Вицепремиерът беше категоричен, че сериозният проблем е в енергетиката, "за който никой не говори".

    "Където имаме Пътната карта за климатична неутралност и либерализацията на пазара на електроенергията. Реформа, за която не съм убеден, че ще има подкрепа в зала", подчерта Дончев.

    Рискове за проектите

    България четири години не си е изпълнявала проектите, които са включени в плана, и поне половината от тях са под екстремен риск, алармира вицепремиерът.

    "Финансирането по ПВУ е допустимо до август месец 2026 година. Тоест ние имаме година и половина да реализираме всички проекти. По част от тях не се е случило нищо през изминалите четири години", обясни Дончев.

    Той постави въпроса каква част от финансирането страната ще успее да спаси, защото ако сега започнат проекти със срок от три години, "в един момент ще се окаже, че ние трябва да ги финансираме от бюджета за 2026 година".

    "Темата второ плащане е минорен сюжет. Плащанията са 9, не са 2", добави Томислав Дончев.

    Списък с отпадащи проекти

    Вицепремиерът заяви, че трябва да наричаме нещата с истинските им имена, като напомни, че четири години непрекъснато е говорил, че България се бави и плащанията са малко – 320 милиона по-малко заради забавянето.

    Томислав Дончев обяви, че ще бъде публикуван списък, в който черно на бяло ще се види кои проекти отпадат.

    "От Европейската комисия казват, че ако ние на този ранен етап не приключим много бързо един подобен анализ и не извадим от плана проектите, които нямат шанс да бъдат реализирани, те ще останат за сметка на бюджета на България за 2026 година", предупреди вицепремиерът.

    Той допълни, че тези милиарди, оставайки за сметка на бюджета, ще поставят бюджета за 2026 година под риск, защото ще формират дефицит.

    Според Дончев проблемни са проектите, които не са започнати, но категорично заяви, че няма риск за бюджет 2025. В Бюджет 2025 "се залага на всичко", завърши вицепремиерът.

    Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

    Остават 2000 символа

    Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

    Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

    Обнови
    * Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

    Най-четени новини

    Календар - новини и събития

    PrevNext
    Април 2025
    ПоВтСрЧтПтСбНд
    31123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    2829301234

    Виц на деня

    - Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
    - Една минутка, да разкарам жената...

    Харесай Дунавмост във Фейсбук

    Нови коментари