Токио въвежда четиридневна работна седмица в борба с демографската криза

2
Новата мярка ще влезе в сила от април 2025 година за общинските служители
Новата мярка ще влезе в сила от април 2025 година за общинските служители Снимка: Асен Игнатов / Архив

Новата мярка ще влезе в сила от април 2025 година за общинските служители

Японската столица Токио предприема смела стъпка в борбата с демографската криза и ниската раждаемост в страната. От април 2025 година общинските служители в мегаполиса ще имат възможността да работят само четири дни в седмицата, съобщи губернаторът на Токио Юрико Койке.

Новата инициатива е част от по-широка стратегия за подобряване на баланса между работа и личен живот, както и за насърчаване на семейното планиране в Япония. Според плана, служителите ще могат да вземат до три почивни дни седмично, като същевременно ще трябва да изпълнят месечната норма от 155 работни часа.

"Ще преразгледаме работните стилове с гъвкавост, за да гарантираме, че никой няма да се налага да се отказва от кариерата си поради житейски събития като раждане или отглеждане на деца", заяви губернаторът Койке.

Освен четиридневната работна седмица, токийската администрация въвежда и политика за "частичен отпуск за отглеждане на дете", която ще позволи на някои служители да работят с два часа по-малко на ден срещу намалена заплата.

Тези мерки идват в момент, когато Япония се бори с рекордно ниска раждаемост. През 2023 година общият коефициент на раждаемост в страната е бил едва 1,2, а в Токио - още по-нисък, 0,99. За сравнение, за поддържане на стабилно население е необходим коефициент от 2,1 според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Експертите посочват интензивната работна култура в Япония като основен фактор за демографските проблеми на страната. Високите разходи за живот, дългите работни часове и явлението "кароши" (смърт от преумора) отблъскват младите хора от създаването на семейства.

Въвеждането на четиридневна работна седмица в Токио отразява по-широка глобална тенденция към по-кратки работни седмици. Изследвания, включително експериментът на Microsoft Japan през 2019 година, показват, че намаленото работно време може да подобри производителността и благосъстоянието на служителите[6

Въпреки това, концепцията за четиридневна работна седмица все още е нова идея в Япония, където лоялността на служителите често се свързва с броя изработени часове. Токийската инициатива би могла да послужи като модел за други японски градове и компании, стремящи се да подобрят условията на труд и да насърчат създаването на семейства.

Подобни инициативи вече се тестват и в други японски префектури като Ибараки и Чиба, където до 1 ноември 2024 година от новата система са се възползвали 150 служители.

С въвеждането на тази революционна мярка, Токио се надява да създаде по-благоприятна среда за младите семейства и да допринесе за решаването на демографските предизвикателства пред Япония. Остава да се види как тази инициатива ще повлияе на работната култура и раждаемостта в страната в дългосрочен план.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари