Токио въвежда четиридневна работна седмица в борба с демографската криза
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Новата мярка ще влезе в сила от април 2025 година за общинските служители
Японската столица Токио предприема смела стъпка в борбата с демографската криза и ниската раждаемост в страната. От април 2025 година общинските служители в мегаполиса ще имат възможността да работят само четири дни в седмицата, съобщи губернаторът на Токио Юрико Койке.
Новата инициатива е част от по-широка стратегия за подобряване на баланса между работа и личен живот, както и за насърчаване на семейното планиране в Япония. Според плана, служителите ще могат да вземат до три почивни дни седмично, като същевременно ще трябва да изпълнят месечната норма от 155 работни часа.
"Ще преразгледаме работните стилове с гъвкавост, за да гарантираме, че никой няма да се налага да се отказва от кариерата си поради житейски събития като раждане или отглеждане на деца", заяви губернаторът Койке.
Освен четиридневната работна седмица, токийската администрация въвежда и политика за "частичен отпуск за отглеждане на дете", която ще позволи на някои служители да работят с два часа по-малко на ден срещу намалена заплата.
Тези мерки идват в момент, когато Япония се бори с рекордно ниска раждаемост. През 2023 година общият коефициент на раждаемост в страната е бил едва 1,2, а в Токио - още по-нисък, 0,99. За сравнение, за поддържане на стабилно население е необходим коефициент от 2,1 според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Експертите посочват интензивната работна култура в Япония като основен фактор за демографските проблеми на страната. Високите разходи за живот, дългите работни часове и явлението "кароши" (смърт от преумора) отблъскват младите хора от създаването на семейства.
Въвеждането на четиридневна работна седмица в Токио отразява по-широка глобална тенденция към по-кратки работни седмици. Изследвания, включително експериментът на Microsoft Japan през 2019 година, показват, че намаленото работно време може да подобри производителността и благосъстоянието на служителите[6
Въпреки това, концепцията за четиридневна работна седмица все още е нова идея в Япония, където лоялността на служителите често се свързва с броя изработени часове. Токийската инициатива би могла да послужи като модел за други японски градове и компании, стремящи се да подобрят условията на труд и да насърчат създаването на семейства.
Подобни инициативи вече се тестват и в други японски префектури като Ибараки и Чиба, където до 1 ноември 2024 година от новата система са се възползвали 150 служители.
С въвеждането на тази революционна мярка, Токио се надява да създаде по-благоприятна среда за младите семейства и да допринесе за решаването на демографските предизвикателства пред Япония. Остава да се види как тази инициатива ще повлияе на работната култура и раждаемостта в страната в дългосрочен план.