Тирове от Украйна продължават да внасят земеделска продукция у нас въпреки забраната
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 7
За това алармират производители от Кардам
Цената на забранените за внос от Украйна земеделски продукти продължава да се срива и родните зърнопроизводители са поставени натясно - от една страна трябва да освободят складовете си за новата реколта, от друга - кредиторите са по петите им. В същото време ги преследва нова заплаха.
Жителите на пограничното село Кардам са своеобразен трафик регистратор на тежките камиони, които идват от Украйна. Според тях в последно време се забелязва засилване на камионите - цистерни, които носят сурово олио.
„Въпреки забраната, която наложи ЕС за внос на земеделска продукция, продължават да вървят камиони, тъй като изпълняват най-вероятно стари договори, подписани преди влизането на забраната. Наблюдава се още една тенденция - влизане на цистерни с нерафинирано олио и молдовски камиони, което ме води на мисълта, че част от украинската продукция преминава през Молдова и пристига в ЕС от България”, смята зърнопроизводителят Михаил Герасимов, предава NOVA.
В трикилометровата опашка от тирове пред ГКПП „Кардам” действително срещаме шофьори на цистерни от Украйна и Молдова, но всички твърдят, че идват от Турция, където са разтоварили стоката си. Всъщност, забраната, която важи до 6 юни, включва само четири зърнени култури - пшеница, слънчоглед, царевица и рапица. Според местните земеделци вносът на суровото слънчогледово масло ги ощетява не по-малко.
Пренасищането на пазара води до срив в цените - и на пшеницата, и на слънчогледа. „Миналогодишната реколта от пшеница по време на жътва беше около 680 – 690 лв./т. В момента се срина, заради вноса на цени от порядъка на 380-390-400 лв./т. Слънчогледът от изкупна цена беше достигнала до 1160-1200 лв./т. В момента е 680-690 лв./т.”, заяви Герасимов.
Иван Балабанов изчислява, че общата му загуба от ниската изкупна цена на продадения слънчоглед е 200 000 лв. Загубите пък не могат да се компенсират с тазгодишната реколта, защото себестойността ѝ е твърде висока. Въпреки ниските изкупни цени, земеделците, особено по-малките, са принудени да продават зърното си, за да отворят място за новата реколта. Не само предстоящата жътва обаче ги кара да продават на безценица.
Производителите за пореден път настояват за затягане на граничния контрол.
Докладвай този коментар за нередност
×LOL: Да да..."Канцерогенната" житница на Европа, ама те европейците прости и консумират канцероген хахаха. Тая мантра с канцерогена е меко казано смешна :) Те тукашните мафиоти хич не използват баш канцерогените за борба с плевели и вредители. Тия приказки може да минават за вгъзродения електорат, ама вие сте си с по половин мозъчна клетка.
Докладвай този коментар за нередност
×до плебса под мен: Проблемът ви не са цени на олиа и брашна. Проблемът ви е че децата ви тъпчат канцероген. Ама сте зациклили на заяждането, без да осъзнавате ,че ще има деца с фатални патологии в скоро време.
Докладвай този коментар за нередност
×LOL: Прави са коментиращите и целия народ с изразеното недоволство срещу нашите "зърнари". 12 години подкрепят Бойко, като даже си позволяват да затварят пътища за да изнудват правителството за още субсидии. И точно когато войната и инфлацията удари света те решиха да се правят на тарикати и да надуят цените за собствения си беден и изстрадал народ, защото "такава била цената на международната борса". Е бумеранга се връща и единственото, което можете да направите е да фалирате и да освободите огромните площи за по-малките и истински земеделци, а не като вас тарикат бизнесмени и мутри. Съчувствие няма да получите от народа срещу който работите.
Докладвай този коментар за нередност
×Ко? Не! Кога? От кАдЯ на...: Ето това, че "... шофьори на цистерни от Украйна и Молдова, но всички твърдят, че идват от Турция, където са разтоварили стоката си ..." - толкова ли е трудно да ги проверяват от къде идват, за къде отиват и къде разтоварват товара? Ако те лъжат, нека българските институции да ги санкционират тогава!
Докладвай този коментар за нередност
×ачо: да внасят супер тъкмо нашите лакомници да се узъбят те ги внасят през Румъния там обмитяват всичко понеже на тези стоки ддс е 9 % не 20