Тихият убиец на имунната ни система

2
Резките смени в температурите сериозно застрашават здравето ни
Резките смени в температурите сериозно застрашават здравето ни

Резките смени в температурите сериозно застрашават здравето ни

Внезапните температурни колебания могат да окажат значително въздействие върху здравословното състояние на човека, предупреждават специалисти. Неочакваните промени в атмосферните условия като рязък спад в температурите, повишена влажност или влошено качество на въздуха сериозно изпитват адаптивните способности на човешкия организъм, съобщава NOVA.

Влиянието на метеорологичните промени върху здравето се проявява в няколко основни направления. Проблемите с дихателната система са сред най-честите последици, като внезапните климатични колебания могат да влошат състоянието на хора с астма, хронична обструктивна белодробна болест и алергии. Студеното време често предизвиква бронхиални спазми, а високите нива на полени през топлите пролетни месеци изострят сенната хрема.

Преходът от топло към студено време създава благоприятна среда за разпространение на вирусни инфекции като грип и настинка. Това се случва в момент, когато имунната система е ангажирана с адаптация към променящите се условия, което я прави по-уязвима.

Въздействие върху различни здравословни аспекти

Артритът и други ставни заболявания се обострят при понижено барометрично налягане и ниски температури, причинявайки повишена болка и скованост. Кожата също страда - през студените месеци става суха и напукана поради сухия въздух, докато влажното време може да доведе до прекомерно изпотяване и кожни инфекции. Екземата и дерматитът се влошават при промяна на времето.

Сезонните промени носят със себе си и алергични реакции, особено през пролетта и есента, когато нивата на полени са високи. Праховите акари и спорите на плесените процъфтяват във влажна среда, което влияе негативно на хората, склонни към алергии.

Сърдечно-съдовата система е особено уязвима при екстремни температури. Кръвното налягане се повишава при ниски температури, което увеличава риска от инфаркт, особено при хора с предшестващи сърдечни заболявания.

Не на последно място, психичното здраве също се влияе от сезонните промени. Намаленото излагане на слънчева светлина през студените месеци може да доведе до сезонно афективно разстройство - форма на депресия, пряко свързана с метеорологичните условия.

Рискови групи

Не всички хора са еднакво уязвими към метеорологичните промени. Децата са особено изложени на риск поради все още развиващата се имунна система, която ги прави по-податливи на сезонни заболявания. Възрастните хора са друга рискова група заради свързания с възрастта спад на имунитета и вече съществуващи хронични заболявания.

Хората с хронични заболявания като астма, артрит или сърдечно-съдови проблеми са изложени на повишен риск от усложнения при промяна на времето. Бременните жени също могат да изпитат затруднения с дихателната система и повишен дискомфорт в резултат на метеорологичните колебания.

Експертите съветват постепенно закаляване на организма, а не резки мерки. "Когато се прави рязко и човек не е подготвен - организмът е в стрес и имунитетът пада", посочва д-р Механджиева, цитирана от NOVA.

Стратегии за укрепване на имунната система

За да се противопоставим на негативните ефекти от променливото време, специалистите препоръчват редица мерки. Поддържането на добра хидратация чрез консумация на достатъчно вода е от ключово значение за нормалното функциониране на имунната система.

Балансираното хранене, включващо имуностимулиращи храни като плодове, зеленчуци, ядки и постни протеини, е основа на добрата защита. Навременните ваксинации срещу грип и други сезонни заболявания предпазват от често срещани инфекции.

Подходящото облекло е от съществено значение - през студените месеци препоръчително е носенето на няколко слоя дрехи, които да запазят телесната температура и да предотвратят резките температурни колебания. Грижата за кожата включва използване на хидратиращи лосиони през зимата и слънцезащитни кремове през цялата година, дори в облачни дни.

Поддържането на оптимална влажност в закритите помещения предпазва дихателните пътища от раздразнение, причинено от сухия въздух. За тези, които страдат от алергии, е препоръчително носенето на маски през сезоните с високи нива на полени, прах или замърсяване.

Ограничаването на дейностите на открито при лошо качество на въздуха или високи нива на алергени е разумна предпазна мярка. Редовната физическа активност укрепва имунната система и подобрява общото здравословно състояние, като през неблагоприятните сезони е препоръчително упражненията да се практикуват на закрито.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Две мишки ядат лента от филм. Едната казва:
- Хм, как ти се струва?
Другата:
- Книгата беше по-добра!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари