"Тихата пандемия" няма симптоми
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
"По принцип е възможно остеопорозата да даде симптоматика, т. е. - да има някакви оплаквания за пациента, но това се случва в крайните фази на заболяването", каза ревматологът д-р Иван Казмин по повод Световния ден за борба с остеопорозата, предава Агенция Фокус.
„Ненапразно Световна здравна организация кръсти остеопорозата „тихата пандемия“, защото в началния етап загубата на костна плътност протича асимптомно и всъщност пациента започва да има оплаквания едва, когато счупи нещо“, отбеляза д-р Казмин. Според него това е причината да са въведени определени препоръки.
„На първо място всяка жена след 65-годишна възраст или 4-5 години след навлизане в менопауза поне веднъж трябва да си е измерила костната плътност, защото само по този начин може да се установи болестта“, заяви ревматологът. По думите му при пациенти, които водят продължително лечение с лекарствени средства, намаляващи костната плътност, се изисква също да бъде контролирана костната плътност. „При мъжете са малко по-леко протичащи, обичайно остеопорозата се наблюдава след 70-годишна възраст“, добави д-р Казмин.
Той коментира, че има фази в развитието на самото заболяване. В началото има нормална костна минерална плътност, на следващият етап има намалена костна минерална плътност, без това да има висок риск от фрактури от счупвания. Това състояние се нарича остеопения и последната фаза на развитието на заболяването е намалена костна минерална плътност с риск от фрактури, което се нарича остеопороза.
Специалистът предупреди, че след като веднъж е настъпила остеопорозата, пациентите задължително трябва да започнат своето лечение. „Като следствие на остеопорозата, ако настъпи фрактура, особено на гръбначни прешлени или на шийка на бедро, на първо място влошава живота и комфорта на пациента, повишава риска от смърт и на практика го инвалидизира“, каза още д-р Казмин.
По думите му могат да бъдат предприети профилактични мерки. „На първо място трябва да се намали употребата на тютюн под 5-6 цигари на ден, да се намали и употребата на кафе. Пациента задължително трябва да натоварва активно своята костна система, т.е. да движи, да бяга и т.н., с цел да дразни по естествен път самата костна структура на тялото и така да поддържа неговата плътност“, заяви ревматологът.
Според него особено важно е през есенно, зимно и пролетно време пациентът да си осигурява витамин D 3 и витамин К 2, които имат пряко отношение към живота на костта, обмяната на калция в костта.
„Лекарствените средства са т.нар. антиостиопоротични средства, има ги на българския пазар но лечението се определя от взаимната уговорка между лекар и пациент“, добави Казмин.
Три ТИР-а блокираха прохода „Шипка“
Русия обяви извънредно положение заради разлива на мазут в...
Русе се събуди под снежна пелена
Зимата настъпва с пълна сила в петък
Парите за лечение на деца трябва да са от държавния бюджет,...