Теменужка Петкова: Не е нужно да уведомяваме ЕК за АЕЦ "Белене"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
"За рестарта на АЕЦ "Белене" ще бъде необходимо ново одобрение от Европейския съюз, въпреки твърденията на правителството, че това няма да се наложи. "
Това заяви в "Тази сутрин" адвокат Албена Белянова и допълни, че е изпратила въпроси за проекта към ЕС, след като е забелязала несъответствия в провеждането на процедурата.
„Тези медийни изяви на определи лица целят да направят определени внушения, които са меко казани неверни. Истината е само една. Всеки може да си говори каквото си иска, но фактите и документите остават“.
Така коментира твърденията на адвокат Белянова енергийният министър Теменужка Петкова в „Тази събота“ по bTV.
„Съгласно договора за „Евратом“ всяка една държава членка на ЕС, която възнамерява да изгради проект в областта на ядрената енергия или да измени такъв проект е длъжна да нотифицира, тоест да уведоми, Европейската комисия за това, което възнамерява да прави. Такова уведомление, съгласно чл. 42 от договора за „Евратом“, трябва да се направи не по-късно от 3 месеца, преди да започнат първите договори с доставчици или ако държавата членка изгражда сама със собствен ресурс един такъв проект, трябва да го направи не по-късно от 3 месеца преди да е започнала същинската работа“, заяви Теменужка Петкова.
Според енергийния министър „към настоящия момент, в ситуацията, в която се намираме ние с процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“, не попадаме в нито една от тези хипотези“.
„Ние нямаме задължението да уведомяваме ЕК, защото процедурата е само едно намерение и не се знае как ще приключи – може да приключи успешно, може да приключи неуспешно“, обясни Петкова.
Ангажимент да уведоми ЕК има инвеститорът, както е направила НЕК през 2007 г. и е получено одобрение за проекта, който след това е спрян през 2012 г.
След като бяха възобновени действията за търсене на възможности за реализация на проекта с решение на народното събрание . Тогава бе подготвена процедура така, както бе възложено от парламента и беше публикувана в официален вестник на ЕС, за да е възможно най-публична и прозрачна а седмица по-късно уведомих ЕК, без да има задължителен характер, каза Петкова.
По нейните думи проектът е върнат в неговия статус преди спирането му, а по отношението на стрес тестовете като във Фукшима, има такава проверка направена през 2011 г., която доказва, че АЕЦ „Белене“ е издържал успешно.
Що се отнася до твърденията за зависимост от Русия в енергийните ни проекти, за което говори и бившият втори в ГЕРБ Цветан Цветанов, Петкова заяви, България строи терминал за втечнен газ в Александруполис, за да можем да внасяме синьо гориво от Алжир и САЩ.
Всички енергийни проекти защитават българския интерес. Тук не става въпрос за „Турски поток“, а за „Балкански поток“ и е имало вероятност той да минава през Гърция и ако това беше станало как щяхме да обясним на хората пропуснатите ползи за България, каза Петкова.
Спазени са всички изисквания и регулации на ЕС, иначе нямаше да се работи по проекта за газопоровода, категоричен енергийният министър.
Петкова коментира и намерението на Цветан Цветанов да основе нова партия, отбелязвайки, че България е демокрация, а това ще направи ГЕРБ по-силен и успехът на политическите сили се мери на избори.
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК
Щастлива развръзка: Върнаха Майк на стопаните му
Ангел Русев: 9 месеца не съм взимал заплата
Жена спаси ранено сърне и го отгледа като домашен любимец
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК