ТЕЛК се получавал с парола: Много поздрави от Р.

0
Така медиците разбирали, че става дума за по-специален пациент
Така медиците разбирали, че става дума за по-специален пациент

Системата за отпускане на инвалидни пенсии е пълна с пробойни, които позволяват корупционни практики, фалшивите инвалиди са масово явление, лекарите са "най-евтиното" звено от схемата, а прокуратурата не може да спре ширещите се злоупотреби.

До такива изводи са стигнали от МВР и държавното обвинение по средата на проверка за нередностите при издаване на ТЕЛК решения и след поредната акция срещу лекари – този път във Варна, пише Медиапул.

Констатациите на разследващите идват, след като премиерът Бойко Борисов им нареди проверка. За проблема обаче се знае от години. Според последната статистика на НОИ всяка трета нова пенсия е инвалидна.

Много поздрави от Р.

Петима лекари са арестувани при операция на ГДБОП и спецпрокуратурата в морския град. Те са задържани по подозрение, че са участвали в престъпна група, организирала издаването на фалшиви решения на ТЕЛК на здрави хора, чрез които впоследствие от НОИ са им отпускани инвалидни пенсии.

Лидери на групата са двама братя сирийци, твърдят разследващите. И двамата живеят у нас отдавна, имат семейства и са уважавани. Единият е кардиолог, а другият няма медицинско образование, но е бил в ролята на посредник. Той е шестият арестуван при операцията. При задържането на двамата братя в техни банкови касети са открити около 1,6 млн. лв.

Според разследващите в групата са участвали и други лекари – специалист по вътрешни болести, травматолог и рентгенолог. При тях са изпращани хора, подбрани от посредниците. За експертно решение обикновено са плащани по 1500 лв. Документите са оформяни в зависимост от човека – ако няма трудов стаж и съответно право на пенсия, е търсен начин да му се отпусне по-висока инвалидна.

Рентгенологът е карал пациентите да застават по определен начин, за да се покаже на снимката изкривяване на гръбнака. Преди преглед при специалист вътрешни болести пациентите са карани да тичат 3-4 етажа по стълбите, обясни шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов.

Посредниците са изпращали хора при лекарите с парола: "Много поздрави от Р.". Така медиците разбирали, че става дума за по-специален пациент. Според Спиридонов обаче част от пациентите забравяли паролата.

"Има хора, които забравяха да го кажат това нещо. И той излиза без съответното "правилно" решение. И казват: "Ама мен не ме урежда това решение. Добре, ще минеш след три дни, само че ще кажеш паролата", разказа шефът на ГДБОП.

Лекарите и посредниците рядко се срещали, твърдят разследващите. Парите си медиците получавали от други посредници, техни близки, които пък ги взимали от двамата братя сирийци. Те са работили основно с турскоговорящи от региона на Варна. Категорично отказвали да работят с роми.

"Аз се убеждавам, че най-евтиното звено във веригата е лекарят. Уж със сериозно образование, би трябвало да има сериозни морални качества... Най-евтиното звено. Не знам как да се обърна за пореден път към тези хора. Да се държат човешки, а не да бъдат найевтината брънка", коментира Спиридонов.

Хващаме ги накрая

Прокуратурата не може да спре масовите злоупотреби, обясни зам.-главният прокурор Иван Гешев. Причината е, че системата е несъвършена. Според Гешев НОИ, който отпуска пенсиите, няма почти никакви инструменти за контрол при отпускането им. Това е оставено изцяло в ръцете на лекарските комисии. НОИ има възможност да обжалва решението на комисията, но такова обжалване е успешно едва в 2% от случаите, обясни пък шефът на Националната полиция Христо Терзийски.

"Това, което правим с колегите, трябва да ви е ясно, че няма да реши проблемите, защото причините за тези проблеми са основно, освен социални, естествено, липсата на поминък, те са и проблеми в законодателството, които допускат това да се случи. Ние хващаме проблема, когато вече се е развил, т.е. когато е осъществено престъпление и не разполагаме почти с никакви средства за т. нар. профилактика", заяви Гешев.

Пари има, но се краде много

Мащабите на проблема са много по-големи, твърдят от прокуратурата. Според Гешев това влияе дори на трудовия пазар, тъй като хората с пенсии нямат стимул да работят. Тази констатация бе направена наред с извода, че основната причина за схемите е липсата на поминък.

"Тези пари в крайна сметка стимулират това определени части от населението да не работят. Обсъждаме, че няма хора, няма работна ръка. Няма как да има при положение, че получават двамата от семейството по 300 лв., към тези 600 лв. има 39 социални услуги – ток, винетки, дърва, отопление и какво ли още не. Нямаш никакъв стимул да работиш", заяви Гешев.

Според него е проблем дори това, че инвалидите имат право да работят, което не било така в други страни от ЕС.

Констатациите на МВР и прокуратурата са, че за социални помощи се отпускат достатъчно средства, но много се краде.

"Според нас, въпреки че е до определена степен спекулативно, едва ли някой може да даде точни цифри, но голямата част от тези милиарди, които се отпускат в тази насока, са нецелево изразходвани. Т.е. пари в държавата има, но се краде много", заяви Гешев.

По данни на МВР и прокуратурата 28,6% от отпуснатите пенсии в Силистра са инвалидни. Делът им е висок и в Габрово (19,4%), Враца (19,29%), Ловеч (15,9%), Монтана (17,5%), Разград (18,3%) и Перник (16,9%).

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари