Търговци ни мамят с "български" розови домати

0
Предлагат ни турски и гръцки за наши
Предлагат ни турски и гръцки за наши

Няма родно производство, заяви председателят на ДКСБТ Владимир Иванов

Търговци заблуждават потребителите, че предлагат български розови домати на пазара. Стоката върви между 3 и 5 лева килограма. В момента на пазара няма български розов домат. Нашето производство ще излезе най-рано от 1 март, коментира пред “Труд” председателят на Държавната комисия за стокови борси и тържища Владимир Иванов. По думите му розовият домат, който се предлага по борсите, е от Турция и Гърция.

На тържищата се предлага гръцки червен домат на цена от 1,60-1,80 лева за килограм, който е с добро качество, обясни Иванов. Тази година цената на доматите е по-ниска спрямо миналата. През последната седмица обаче цените на зеленчуците вървят нагоре. Причината е краят на сезона за оранжериите и намаляващите количества, обясни експертът. Според него драстичното повишение на цените в Турция през последните седмици не се е отразило на цените, на които стоката влиза у нас. Причината - пазарът е много конкурентен и ако турските търговци вдигнат цената, веднага започваме да внасяме от Гърция, каза Иванов.

Най-голямо е поскъпването през последната седмица при краставиците - с 19 на сто, а при доматите увеличението е с 11%. От 15 януари до началото на март цените на краставиците традиционно вървят на горе и се движат между 2-3 лева за кг на едро. Хубавата краставица е над 3 лева, категоричен беше председателят на комисията. Българите предпочитат родното производство и дават 4 лева за кг, вместо турската, която струва 2,50 лв. за кг. Прогнозата на експерта е, че пазарът ще се съживи, ако търсенето тръгне нагоре. Това може да стане, ако отворят ресторантите, допълни той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари