СЗО не изключва появата на нов, по-заразен вариант след Омикрон
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Световната здравна организация предупреди и за опасност от едновременно разпространение на коронавируса и други респираторни заболявания през пролетта
По-заразният вариант на коронавируса Омикрон протича по-леко в сравнение с Делта, но остава "опасен вирус", особено за неваксинираните.
Генералният директор на Световната здравна организация съобщи, че повече от 90 страни по света все още не са изпълнили целта си 40% от населението им да е имунизирано, а над 85% от хората в Африка са само с една поставена доза ваксина, предава БНТ.
На редовен брифинг на СЗО Тедрос Гебрейесус подчерта, че повечето хора, постъпили в болница след заразяване с COVID-19, не са били ваксинирани.
Той не изключи появата на нов, по-заразен и по-смъртоносен вариант след Омикрон.
Световната здравна организация също така предупреди, че има опасност през пролетта коронавирусът да се разпространява едновременно с други респираторни заболявания и призова страните да се подготвят, предаде агенция Синхуа, цитирана от БТА.
Техническият ръководител на СЗО за КОВИД-19 Мария Ван Керхов подчерта на пресконференция вчера, че подобен сценарий е възможен на фона на разпространението на други респираторни заболявания, като грипа, които се разпространяват през пролетта.
През последната седмица СЗО отчете над 15 милиона случая на КОВИД-19 по света, най-големият брой за седем дни от началото на пандемията. Това се дължи на разпространението на варианта Омикрон, подчерта генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
Седмичният брой на починалите от коронавируса обаче остана относително стабилен, на средно равнище от 48 000 души. Броят на хоспитализациите нараства в повечето страни, но не е достигнал равнището от предишни вълни. Това може да се дължи на по-малко тежкия вариант Омикрон, или на широкоразпространения имунитет от ваксинация или предишно заболяване, добави генералният директор. "Нека бъдем наясно: макар че Омикрон причинява по-малко тежко заболяване от Делта, той остава опасен вирус, особено за тези, които са неваксинирани", подчерта той.
СЗО постоянно предупреждава, че големият брой на случаите подлага здравните системи на голямо натоварване, припомня Синхуа.
Докладвай този коментар за нередност
×Истината, къде е?: Погледнах в Гугъл за световната пандемия от инфлуенца – испански грип, който сега го прекарваме предимно леко, почти на крак. Та инфлуенцата започва от САЩ и Европа и завладява целия свят. Началото й е през януари 1918 година, а краят й – декември 1920 г. Има данни за брой заболели и починали, снимки на хора с маски и различни забрани. Една от причините за разпространението е увеличеното пътуване на тогавашните хора по света. Днес, 100 години по-късно, управлението на пандемията, медицинско, икономическо и политическо, е просто един хаос на неадекватността им.