Супер телескоп ще улавя редки частици на Луната
- Редактор: Мария Попова
- Коментари: 0
Научни специалисти от цял свят полагат много усилия и средства, за да докажат съществуването на изключително редки частици в галактиката ни. Откриването на подобни обекти, обаче е изключително сложна задача, за която не помагат дори и най-съвременните технологии. Последният проект на учени от University of Southampton предлага доста интересно и алтернативно решение на този проблем, съобщава TheTechJournal.
Концепцията им е те да превърнат повърхността на Луната в огромен детектор за улавяне на подобни частици. Според тях постигането на тази цел е не само възможно, но също така ще им позволи да засекат най-енергийните частици във Вселената, а именно Ultra-High-Energy (UHE) лъчите. Отделните частици, които ги съставят се различават от всички други подобни молекули, които учените са виждали досега.
В момента няма никакво научно обяснение откъде са се появили, нито как те генерират внушителното количество енергия, която ги отличава. Кинетичната им енергия е по-голяма от тази на абсолютно всички други космически лъчи и се откриват на Земята със скорост от по-малко от една частица на квадратен метър на цели 100 години. За целта ще бъде използван най-големият радио телескоп в света, който се казва SKA и е 50 пъти по-чувствителен от най-добрите подобни устройства и ще може да изследва Вселената с 10 хил. пъти по-висока скорост от тях.
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Как да подготвим климатика за зимния сезон
Мартин Карбовски вдигна православен храм в Казанлък