Стотици килограми живак в атмосферата на България

0
Институциите не са изследвали ефекта от разпространението на живак във върху здравето ни
Институциите не са изследвали ефекта от разпространението на живак във върху здравето ни

Стотици килограми живак се отделят в атмосферата в резултат от горивните процеси. Тревожните данни са публикувани в доклад на "Грийнпийс" - България.

Според него в атмосферата у нас се отделят над 700 килограма живак годишно. За целия Европейски съюз обаче отделеното количество живак във въздуха е много повече: над 87 тона. Институциите не са изследвали ефекта от разпространението на живак във върху здравето ни. Точно това притеснява еколозите.

Според доклада основните източници на замърсяването са три - тецовете, битовото отопление и горивните процеси в индустрията. Експертите работили по документа отбелязват, че горенето на въглища е един от основните източници на живак в природата.

Защо е важно

Само от 2010 г. до 2013 г. у нас са отделени над 3.3 тона живак, като около една трета от това количество идва от тецовете и битовото горене, посочва доклада.

Чрез горенето на въглища в топлоелектрическите централи и бита, живакът, който се намира във въглищата, се отделя и отива във въздуха, водите и почвите. Веднъж попаднал в екосистемата, той се натрупва и остава там за дълго.

„Той се натрупва в природата, попада в храната и когато се излагаме на по-високи дози живак това може да увреди различни органи като бъбреци, щитовидна жлеза”, коментира координаторът на кампания „Климат и енергия” Теодора Стоянова.

Какво трябва да се направи

Според „Грийнпийс", за да се намали количеството на живака, който се отделя в атмосферата, въглищата като гориво, трябва да бъдат постепенно заменени с алтернативни горива. Всяко домакинство само трябва да осъзнае необходимостта от смяната на печката на въглища с друг тип отопление.

„Специално за битовото отопление това, което излиза от въглищата си е коктейл от най-различни вещества, в който има живак, серен диоксид, фини прахови частици - всяка една от тези частици влияе на нашите тела”, посочи Деница Петрова от организацията.

От „Грийнпийс" България настояват да бъдат въведени строги изисквания на европейско ниво за допустимите количества живак в атмосферата. Това, според организацията, ще защити в по-голяма степен човешкото здраве.

Източник: BNews.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари