Стево Пендаровски: Отварянето на български клубове в РСМ допринесе за напрежението

1
Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски подчерта, че от две години не е имал нито един конструктивен разговор с Румен Радев
Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски подчерта, че от две години не е имал нито един конструктивен разговор с Румен Радев Снимка: ЕПА / БГНЕС

Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски подчерта, че от две години не е имал нито един конструктивен разговор с Румен Радев

"Организираното намерение на България да провокира чрез серийно отваряне на т. нар. клубовете на българите в Република Северна Македония допринесоха за нарастващото недоволство сред гражданите от "френското предложение" (преговорната рамка на страната)", каза в интервю по телевизия Сител президентът на страната Стево Пендаровски, предаде БТА.

Пендаровски каза, че през последните две години не е имал нито един конструктивен разговор с президента на България Румен Радев.

"За танго трябват двама. Обективно през последните две години България имаше поредица от провокации към нас и извади аргументи да блокира пътя ни към ЕС, каквито не е имало в историята на ЕС. Нито една държава не е блокирала друга държава с думите „Вие не сте този, за когото се мислите“, посочи Пендаровски.

По повод негови изказвания, предизвикали реакция в София, Пендаровски каза, че не му е важна реакцията на София, а реакцията на гражданите в Северна Македония.

"Един не ми каза: Не ти трябваше тая работа, не говоря за политици. У нас има политици, които искат постоянно, независимо какво идва като провокация от София, да създават добра среда за преговори и сваляне на напрежението. Аз не съм от тях. Докато съм тук ще защитавам интересите на македонския народ и македонските граждани", посочи Пендаровски.

Според него идеята да бъде съставена работна група, която да изготви конституционните промени в Северна Македония, а след това тези предложения да влязат в парламента на страната, е с цел властта и опозицията предварително да чуят аргументите си и да се разберат.

Той не смята, че създаването на работна група преди парламента да гласува необходимостта от конституционни промени е проблем, защото, както и в други случаи правителството е това, което ще внесе изготвеното предложение в парламента.

Правителството замисля диалог, който да продължи няколко месеца. Аз смятам, че предложението за промяна в конституцията трябва да се гласува в парламента. И ако сте против на следващите избори да обясните защо сте против Северна Македония да влезе в ЕС, посочи Пендаровски, който повтори тезата си, че „наличието на българите в конституцията не подкопават държавата, ако в нея има вече изброени няколко части от народи”.

Според Пендаровски има три места в конституцията на Северна Македония, където трябва да бъдат вписани българите - преамбюла, Комитета за отношения между общностите и в член от нея, в който се говори за диаспората, а опозицията преднамерено е предложила хърватския модел за конституция, в която има един конституиран народ и малцинства.

Пендаровски посочи, че е за конституционни промени, но „опозиционните партии правят партийна, а не държавна политика, което е легитимно от гледна точка на партията, но по отношение на държавата - не е".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    2
    абе
    пендаревски, кво напрежение бре, нали сам 3500 българи има у македовско, що се пуашите!-
  • 13
    1
    русенец
    Напрежението дойде, че бяхме първата страна, която призна вашата измислена държава. Голяма грешка. Както и голяма грешка на покойния президент Желев, че успя да накара Елцин да признае "държавата" ви. Също така грешка, че ви дарихме танкоее още в началото на 90-те години. Вие сте безспорен пример за поговорката "Храни куче, да те лае"
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари