Средната заплата в IT сектора надхвърли 5400 лева
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 4
Продължава да има сериозен глад за кадри
Браншовите организации обявиха намеренията за скок на тавана за осигуряване до 4200 лв. за удар върху средната класа
Възнагражденията в IT сектора са нараснали през тази година с около 25%, като за някои висши позиции, особено в София, се стига и до ръст от 50%. Това показва проучване сред над 3800 специалисти в сектора, направено през октомври от платформата за търсене на работа Noble Hire, специализирана за пазара на IT сектора, пише Сега. Според него средната заплата в компаниите от IT сектора вече е 5411 лв. при 4120 лв. през миналата година.
"Продължава да има сериозен глад за кадри, но заради скока в заплатите доста от компаниите прибягват до наемане на по-неопитни хора, които да обучават в собствени академии. Допреди две-три години всички търсеха опитни хора, а сега пазарът започна много да развива таланти и да дава шанс за реализация чрез стажантски програми", коментира Георги Иванов, основател и изпълнителен директор на Noble Hire.
Стартовата заплата за младши служители в IT сектора е около 1200-1500 лева, като приблизително на всеки шест месеца тя може да се покачва с около 500-600 лева в процеса на набиране на опит. За висококвалифицираните специалисти средното заплащане достига 8000 лева, а за мениджърите на екипи и софтуерните инженери - 9000-10 000 лв. Най-високи заплати получават специалистите на позиция Ехесuіtіvе/С-Lеvеl - средно 10 757 лв., следвани от Ѕоftwаrе Аrсhіtесt - 10 064 лв. и Теаm Lеаd - 7526 лв., а най-ниска кадрите за техническа поддръжка - 2980 лв.
При всички тези позиции се отчита ръст спрямо миналата година, единствено изключение е при хардуерните специалисти, където има спад в заплатите - от 5167 лв. преди година на 4170 лв. сега.
Освен от опита възнагражденията зависят и от използваната технология - най-скъпо заплатени са специалистите, които работят със Ѕсаlа (13 500 лв.), Gо (11 667 лв.) и Wіndоwѕ (11 100 лв.), а доста по-ниски - със НТМL/СЅЅ (4000 лв.).
Изследването показва и как при една от популярните технологии Јаvа годините опит оказват влияние върху заплащането - стартовата заплата е средно 1978 лв., опит между до 2 години се оценява средно на 3068 лв. заплата, а специалисти с над 15 г. опит получават над 8200 лв. месечно.
Локацията също играе роля - с около 30% са по-високи заплатите в компаниите в столицата в сравнение с Пловдив и Варна. Също с около 30% по-високи са заплатите на специалистите, които работят изцяло дистанционно, без офис.
БРОЖЕНИЕ
Тези високи нива на възнагражденията - повече от три пъти над средната работна заплата за страна (1670 лв.) - обясняват и силното недоволство на IT сектора от намеренията на парламента да завиши максималния осигурителен доход до 4200 лв. от Нова година. В момента таванът за осигуряване е 3600 лв. и бе приет в този размер от 1 април, а преди това през месеците януари-март таванът бе 3000 лв.
"Намираме за недопустимо изобщо темата да се поставя в публичното пространство, особено на фона на отсъстващ цялостен проект за национален бюджет - без никаква ясна политическа визия за справяне със сложната икономическа ситуация и без мерки за стимулиране на високотехнологичната индустрия като двигател на изваждането от икономическата криза на страната". Това написаха в свое становище тези дни няколко браншови сдружения във високите технологии, сред които Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ).
Според тях увеличаването на максималния осигурителен доход е удар върху средната класа в България и "тежестта на тази мярка ще бъде понесена от креативните хора, заети във високотехнологичната индустрия, които с много усилия и без никаква подкрепа от държавата, успяват да ги задържат в български компании и да плащат данъците и осигуровките си у нас".
От сектора напомнят, че всеки зает във високотехнологичните индустрии създава висока добавена стойност и допринася за държавния бюджет три пъти повече от средното за страната под формата на данъци и осигуровки. Техните служители "движат потреблението в редица други сектори като търговия, туризъм, бизнес с имоти, развлечение, култура". Тази индустрия обаче работи предимно за износ и е силно повлияна от световните тенденции, а през 2023 г. се очаква световна рецесия.
Браншовите организации посочват, че в съседни на България държави са предприети мерки за подкрепа на високотехнологичните си индустрии да запазят темпото на своето развитие чрез стимулиране на развойната дейност и намалявате или премахване на данъчно-осигурителната тежест за компаниите и служителите. "На този фон в България единственото "решение", което хрумва на политиците, е да увеличат МОД, задоволявайки единствено тяснопартийните си цели без оглед на националния интерес", недоволстват от сектора.
Докладвай този коментар за нередност
×Ами: От там пък следва, пенсиите да станат 1350, пък за минималната заплата не ми се мисли- ще удари поне 2000 лв, баси майтапите тука
Докладвай този коментар за нередност
×Статистик: От където следва , че средната заплата на българите е 2700 лева.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Ама вие какво? Наистина ли се хванахте? Това е за София. Те там, даже вече не считат за нужно да споменават името на града си. За тях по default всичко става в София, ако не, тогава се прибавя едно „в провинцията“
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: В Русе програмиране и дизайн се преподава в Строителното, в Корабното, в Машиностроенето и да не изброявам останалите училища. Значи като завършат и като станат едни програмисти с по 5-8 000 кинта заплата, то средната заплата в Русе ще хвръкне до небето!:) То трябва да се провеждат курсове за програмиране и с пенсионерите. Без друго по цял ден кибичат в нета, така ще програмират и ще добавят към по няколко хиляди на месец към скромната си пенсия. Изобщо ако трябва да перифразирам Ленин, то " Демокрацията е повсеместно програмиране и власт от Вашингтон !" :)))