Средната заплата у нас остава най-ниска в ЕС

0
Данните на Евростат показват, че финансовите ни възможности растат, но с бавни темпове
Данните на Евростат показват, че финансовите ни възможности растат, но с бавни темпове

Данните на Евростат показват, че финансовите ни възможности растат, но с бавни темпове

В „Числата на седмицата“ до евровота правим сравнение между живота в България и останалите държави членки на Европейския съюз. След като сравнихме в какви жилища живеем ние и в какви останалите европейци, сега ще проверим колко печелим и какво можем да си купим.

Когато говорим за пари и сравняваме България с Европа, сме свикнали да виждаме държавата си на последните места в класациите. Този път няма да бъде по-различно, но има и добра новина. И тя е че финансовите ни възможности растат, а в определени аспекти дори с темпо по-високо от това на останалите. Проблемът е, че се намираме доста назад и имаме много за догонване.

Евростат изчислява, че средната годишна работна заплата е близо 40 хиляди евро за държавите-членки на общността. Абсолютните рекордьори се намират в Люксембург. Там за една година взимат двойно повече. Следват ги Белгия и Австрия с около 10 хиляди евро по-ниска годишна заплата. България е накрая на класацията с 13 хиляди евро на година. Преди нас са румънците с не чак толкова голяма разлика от 1500 евро повече, а пред тях – хърватите, които ни изпреварват с близо 5 хиляди евро. И сега за темпото на увеличение за което споменахме. За последните 7 години, най-висок ръст са отбелязали заплатите у нас и в Румъния, като в България увеличението е било двойно, предава NOVA.

А, какъв е средният разход на работодателя ни за един час наш труд?

Според Европейската статистика този разход е най-нисък у нас – малко повече от 9 евро на час, при средно три пъти повече за общността. Преди нас са Румъния и Унгария, а най-скъпо им излиза на работодателите в Люксембург, Дания и Белгия, където разходите за час труд, се движат около 50 евро.

Обръщаме внимание обаче, че в това число влизат не само заплатите, но и разходите, които един работодател прави от рода на социалноосигурителни вноски, например. Делът на този вид разходи също е много различен в отделните държави. В Швеция, Франция и Италия той представлява близо една трета от целия почасов разход. В България този дял е 13%.

Но колко можем да си купим с това, което изкарваме? Люксембург запазва челното си място и по Брутен вътрешен продукт на глава от населението, изразен в стандарти на покупателна способност. Там тя е със 140% над средното ниво за Европейския съюз. Следват Ирландия и Нидерландия, а последната позиция е за България, като у нас можем да си позволим с една трета по-малко от това, което средно могат останалите европейци. Съвсем малко повече могат да си позволят гърците, които са непосредствено преди нас. Добрата новина е, че докато в останалите държави процентът е висок, но пада, в България той е нисък, но расте, макар и доста плахо. За последните две години, е нараснал най-много именно у нас и в Португалия – с между 7 и 8 пункта.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    5
    Само Минавам
    До №3, грешиш! "Имам приятели, които се осигуряваха на минималната..." това зависи от работодателя, не от приятелите. Можеш ли да НИ кажеш къде си работил, че си диктувал условията и действията на твоя работодател? Освен това, ако някой НЯМА принос към солидарната пенсионна система, то това са над 400 000 държавни служители, а не работещите на които работодателят не ги е осигурявал.
  • 2
    4
    до 1
    Ами ето какво получават в Германия, където пенсионната система е като нашата: Пенсия за старост от 1500 евро ще вземат само онези, които са имали 3602 евро бруто за 45 години. Това означава почасова заплата от 20,78 евро за 40 часа работа. Пенсия от 1300 евро ще получава всеки, който е изкарал най-малко 3122 бруто за 45 години. Това означава, че те са имали почасово заплащане от 18,01 евро. Всеки, който е спечелил най-малко 2882 евро бруто за 45 години, ще получи пенсия от 1200 евро. Това означава, че са имали почасово заплащане от 16,62 евро. Процентите си ги сметни сам! https://businessnovinite.bg/svjat/kakva-pensija-shte-poluchite-v-germanija-s-minimalna-pochasova-nadnica.html
  • 1
    3
    до тези с минусите,
    Кое не ви харесва с пенсиите?!? Искате пенсии без да давате насреща?!? Е няма такова животно! Имам приятели, които се осигуряваха на минималната, а получаваха останалите в пликчета, та сега същите те питат защо им е минимална пенсията! Да обяснявам ли?!? Няма да говоря за изкуствено създадената в последните години „минимална пенсия“ под която никой пенсионер не получава пенсия! А задавате ли си въпроса, дали неговото участие в солидарната пенсионна система, каквото е у нас, е достатъчно да получава т.нар. минимална?!? Нали тези пари трябва да дойдат от някъде, а те идват и от парите на нормално осигуряваните пенсионери!
  • -2
    2
    абе нещо
    не ми излизат твоите сметки?!? За миналата година 780 лв мин. заплата, 523 мин пенсия, процентно отношение 67%, къде ги видя тези 40%, т.е. къде видя пенсия от 312 лева?!? Да не говорим, че минималната я получават и хора с не особено голям принос в пенсионната система! Не забравя, че пенсиите за стаж и възраст не са социална грижа, а зависят и от участието на пенсионирания в осигурителната система!
  • 2
    1
    Мда.
    Те и пенсиите са най- мъничките в Европа. Докато в България с най- малките заплати пенсиите при пълен трудов стаж са около 40% от получаваната брутна заплата, то в западна Европа са между 60 и 80 %.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари