Средната температура в България се е повишила с близо градус за 30 години
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Учени предупреждават за нови климатични условия
През последните три десетилетия средната температура в България се е повишила с почти един градус. Тази тенденция, отчетена от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), предизвиква сериозни опасения за бъдещето на страната, като се очаква да доведе до засушаване в различни региони и промени в биоразнообразието.
Доцент Лилия Бочева, директор на департамент „Метеорология“ в НИМХ, споделя, че от 1991 година насам средната годишна температура в България е нараснала с 0,8 градуса. За сравнение, преди този период средната температура е била под 11 градуса. Това повишение не е просто статистическа аномалия, а сигнал за сериозни климатични промени.
По време на посещението си в Приморско, доц. Бочева отбелязва, че палмите, които са станали обичайна гледка в града, са ясен признак за изменение на климата. „Естествената растителност е тази, която ще определи кога ние сме преминали в друг климатичен пояс“, обяснява климатологът Симеон Матев. Той подчертава, че вече няма съществена разлика в климата между Южна България и Северна Гърция.
Промените в климата засягат не само температурите, но и водните ресурси на страната. Министърът на околната среда и водите Петър Димитров предупреждава, че засушаването засяга сериозно Североизточна България и басейна на река Тунджа. „Там е изключително сухо, както и целият Черноморски басейн. Това засушаване поставя под пряка заплаха цялото население на тези територии“, изтъква министърът.
Климатичните промени имат и сериозни последствия за биоразнообразието. Академик Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките (БАН), предупреждава, че тези промени могат да доведат до изчезване на видове или появата на нови, което ще има сериозни последствия за екосистемите в страната.