СПИН плъзна и по хетеросексуалните двойки у нас

0
Рискът жена да се зарази от мъж, болен от СПИН, е по-голям, отколкото здрав мъж да се зарази от жена
Рискът жена да се зарази от мъж, болен от СПИН, е по-голям, отколкото здрав мъж да се зарази от жена Видео: btv.bg

Докато преди 30 години от СПИН заболяваха предимно хомосексуалните, а после и венозните наркомани, напоследък болестта все по-често се предава при хетеросексуални връзки у нас.

Това обяви в предаването „Тази сутрин” по btv.bg епидемиологът проф. д-р Тодор Кантарджиев и добави, че са зачестили случаите на болните от СПИН.

По думите му все по-често мъже, които имат полови контакти с други мъже, имат и с жени, а рискът жена да се зарази от мъж, болен от СПИН, е по-голям, отколкото здрав мъж да се зарази от жена, болна от СПИН. Неговият съвет е да се използват предпазни средства.

Според проф. Кантарджиев един от големите проблеми на нашето здравеопазване е лошото диагностициране и липсата на адекватно лечение на полово предаваните болести. До голяма степен на това се дължи безплодието. Епидемиологът смята, че държавата си затваря очите за този проблем и предпочита после да плаща за инвитро процедури.

Той отчете, че това лято регистрираните случаи на инфекции по морето са по-малко. Съветът на д-р Кантарджиев е да се спазва хигиена и най-вече редовно да се мият ръцете, за да не се разболеем по време на почивка на морето.

„Има ли разтройство през лятото, това е бактериална инфекция. Тя може да бъде предизвикана от инфекции, свързани с храни, водни инфекции и най-често инфекции, предизвикани от мръсните ръце. Когато това ни се случи по време на почивка, трябва да нормализираме бактериалната флора с пробиотици. Ако случаят е тежък, трябва да се потърси медицинска помощ”, уточни епидемиологът.

Той съветва също задължително да се взима душ след къпане в басейн или в морета и да се сменя банският. Това е особено важно за дамите и децата, уточни докторът.

Майките задължително да купуват антибактериални кърпички с дезифектант, а не със спирт, защото спиртът не действа на ентеровирусните инфекции. Ентеровирусите  не предизвикват диария, а повишаване на температурата, отпадналост и болка в ставите. При възрастните минава бързо, но при децата са нужни 2 – 3 дни", каза още епидемиологът.

Източник: btv.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари