Социолог: В момента малките партньори се опитват да се качат на главата на големия в коалицията
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Разлом и невъзможност на коалицията да продължи да управлява или леки „семейни” скандали, с които трябва да свикнем?
Реална близка перспектива ли са предсрочните избори? Това са все по-чести въпроси в общественото пространство.
Актуалните политически въпроси коментираха в предаването „Здравей, България” по NOVA психологът Росен Йорданов, социологът Първан Симеонов и журналистът Петко Георгиев.
„Ако трябва да направя психо лингвистичен анализ на говоренето на подкрепящите правителството, ще чуете три думи – ще, трябва, надявам се. Това означава, че нещата не са добре, но се отправя надежда, че ще има промяна”, коментира Росен Йорданов.
Според него „фазата на фалшивия консенсус е свършила”. „Следва борба и бягство. В тази фаза влиза правителството. Групата може да се разпадне”, заяви Йорданов.
„В момента малките партньори се опитват да се качат на главата на големия”, коментира Първан Симеонов. „Всяко управление в хода на мандата има ерозия на доверието. Малките се опитват да я пишат на сметката на „Продължаваме промяната”, а те да запазят малките си, но твърди електорати. Как го правят – казвайки това, което обикновено говорят на своите електорати. „Продължаваме промяната” нямат твърд електорат и нямат на какво да стъпят. „Продължаваме промяната” служи като гръмоотвод на тези процеси”, коментира социологът.
„Ходът с партията е логичен, „Продължаваме промяната” трябва да минат поне през местни избори, те трябва да създадат твърда основа”, смята още Симеонов.
Според журналиста Петко Георгиев трябва да се погледнат големите разломи в българското общество.
„Първият голям разлом е Изток-Запад. От една страна са хората, които искат да живеят по един западен цивилизован начин, от другата са - путинистите. По тази линия има голямо разделение”, смята журналистът. „Другата сериозна разделителна линия е между хората, които искат да живеят в справедлива държава с върховенство на закона, и хората, които участват или толерират корупцията. Тези две пресечни линии се опитайте да ги приложите върху партиите, които са в парламента в момента или върху коалицията. Ето защо не може да се създаде мнозинство, което да е прозападно и антикорупционно”, заяви Георгиев.
Тримата коментираха и спора за подкрепата за Украйна. Социологията сочела, че обществото като цяло е против изпращането на военна помощ.
„Общественото мнение по въпроса е почти единодушно против. Ако питаме българите да напуснем ли НАТО, мнозинството ще каже „не”. В сърцата си българите са по-скоро русофили, но рационално обществото ни винаги е било при ЕС и Германия. ”, заяви Първан Симеонов.
Според него в момента единствените, които имат ръст в подкрепата по тази тема, са „Възраждане”.
„Обществото се поддава на една приказка, че Западът е лицемерен. Обществото проектира проблемите си върху Запада. Това, че ние не сме успели да вземем максимума от членството си върху ЕС и НАТО, ние го проектираме върху Запада”, коментира Симеонов.
„Трябва да разграничаваме културната връзка Русия-България и путинизма. Да си русофил в момента трябва да означава да мразиш Путин. Той съсипва това, в което вярваш и обичаш. Сега е моментът БСП да направи следващата стъпка – да промени позицията си спрямо Путин”, заяви Петко Георгиев.