Соковете променят действието на лекарствата
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз, съветва да приемаме лекарствата само с вода на стайна температура, предава Монитор.
- Професор Гетов, променя ли се действието на лекарствата със затоплянето на времето?
- Различните лекарства се съхраняват по различен начин. Това е описано върху опаковките и в листовките им. Затова, пациентите трябва да ги четат внимателно.
Там е предоставена цялата информация, свързана с употребата му. Освен това, ако той не разбира нещо, да попита магистър-фармацевта в аптеката. Преди да се одобри листовката, тя преминава през т. нар. тест за читаемост сред целева група пациенти с конкретното заболяване. Целта е да се оцени, доколко тя е подходяща за тяхното ниво на медицински знания и правилна употреба. Листовката трябва да се съхранява до изчерпване на количеството медикамент.
Ако хората получат не цели опаоковки, а блистер, фармацевтът в аптеката е длъжен да копира от сайта на Изпълнителана агенция на лекарствата най-актуалната листовка за съответното лекарство. Всеки пациент също може да си я намери сам в електронната страница на ИАЛ.
- Има ли специфични правила за съхраняване на медикаментите по време на пътуване особено в топло и горещо време?
- Лекарствата се съхраняват обикновено при стайна температура – около 25 градуса. В никакъв случай те не бива да са изложени на пряка слънчева светлина и задължително да са поставени в оригиналната вторична опаковка – картонената кутийка.
Тя я предпазва от влиянието на директната слънчева светлина. Много от веществата, използвани в лекарствата са светочувствителни. Предвид това, те не бива да се съхраняват в жабката или на задното стъкло на автомобила. По време на пътуване се препоръчва те да бъдат в чанта.
- Как се променят таблетките и сиропите при високи температури?
- Твърдите дозирани лекарствени форми, каквито са таблетките, са най-стабилни и не се променят от температурата. Но, например, някои инжекционни разтвори, детски суспензии и сиропи, особено на основата на захар, след отварянето им трябва да са в хладилник. Когато остане детски сироп или медикамент, той трябва да се изхвърля, в никакъв случай да не се пази за друго дете.
Дори, ако са две у дома, медикаментите им трябва да се надписват, тъй като те се изписват от лекаря индивидуално. Не е редно с лекарството на каката да се лекува впоследствие по-малкото братче или обратното, както и да не се преотстъпва на съседското дете.
- Вярно ли е, че медикаментите променят лечебните си свойства, когато се приемат с фрешове или мляко?
- Принцип е, че лекарствата трябва да се приемат с вода. Не се препоръчва пиенето им с фрешове, мляко или други напитки. И дума не може да става в случая за алкохол. Освен това, лекарството трябва да бъде приемано с достатъчно количество вода.
Една от причините от това е, че химическите вещества се делят на водно и маслено разтворими. По отношението им към водата те са хидрофилни и хидрофобни. Тя е универсален разтворител, поради което аз препоръчвам на пациентите задължително да ги пият с чаша негазирана хладка вода. Това правило е универсално.
- А вярно ли е, че хапчето срещу хипертония може да свали рязко кръвното налягане, ако се изпие с чаша цитрусов сок?
- Вярно е особено, ако фрешът е от грейпфрут. Препоръчва се сокове да бъдат пити поне два часа преди или два часа след приемането на медикаменти. Млякото, независимо дали е прясно или кисело, има също променят ефект върху действието им. Мит е, че антибиотик трябва да се взима с чаша кисело мляко. И той, както и всяко друго хапче, трябва да се пие с чаша вода и нищо друго. В противен случай ще се промени действието на антибиотика.
- Какво друго не знаем за употребата на лекарствата?
- Пациентите вече са много информирани за действието им, много четат и знаят. Те обаче не са наясно в достатъчна степен за това с какво и как те трябва да се пият, т.е. да спазват тнерапевтичния режим. Например, не бива да се приемат лекарства, действащи въхрху централната нервна система след 15.00 – 16.00 часа след обяд, защото могат да провалят нощния сън.
Много важно е те да се пият на равен часови интервал. Когато е предписано три пъти на ден, това не означава три пъти в светлата част на деня, а три пъти в денонощието, като се спазва и точен час, за да има равен интервал. Антиалергичните лектарства предизвикват сънливост.
Те трябва да се пият вечер, за да е човек бодър през деня.
Затова, колкото и да знае човек за медикаментите, е редно да попита магистър – фармацевтът в аптеката, ако нещо не му е ясно.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...