Словения отхвърли референдума за втора атомна централа
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 8
Президентът Наташа Пирц Мусар подкрепи решението
Словенският парламент взе категорично решение срещу провеждането на консултативен референдум за изграждане на нова атомна централа до съществуващата АЕЦ "Кръшко". Информацията бе потвърдена от словенската национална телевизия РТВ Сло.
При гласуването в парламента 69 депутати се обявиха против предложението, докато само един го подкрепи. Политическите сили в страната постигнаха съгласие, че организирането на допитване при настоящата обстановка би било безотговорно.
История на проекта
АЕЦ "Кръшко", която е съвместна собственост на Словения и Хърватия, функционира от 1983 година. През януари 2023 година централата получи екологично разрешение за удължаване на експлоатационния си период с още 20 години - до 2043 година.
Планираният нов енергиен обект JEK 2 трябваше да бъде разположен в близост до действащата централа "Кръшко". В момента съществуващият обект осигурява приблизително 20 процента от енергийните потребности на Словения и 16 процента от тези на Хърватия.
Политически реакции
Миха Ламут от управляващата партия "Движение Свобода" заяви: "Решението за енергийното бъдеще на Словения трябва да се основава на приобщаващ и прозрачен процес на създаване на законодателство и енергийни политики и трябва да вземе предвид волята на хората, която се проявява чрез механизма за пряко вземане на решения, т.е. референдума".
От своя страна, Звонко Чърнач от опозиционната "Словенска демократическа партия" отправи критики към министъра на околната среда Боян Кумър, твърдейки: "от поне два месеца държи в чекмеджето си анализ на алтернативни сценарии относно доставките на електроенергия в Словения, но те явно не са изгодни нито за него, нито за тези, които стоят зад него".
Президентът на Словения Наташа Пирц Мусар подкрепи решението, като сподели: "Аз лично съм доволна, че няма да има референдум. Винаги ще подчертавам, че за такъв референдум е необходимо да има значително повече информация".
Технически параметри и международен интерес
През 2021 година словенските власти издадоха разрешение за изграждане на нов реактор към АЕЦ "Кръшко" с максимална мощност от 2400 мегавата. През ноември френската компания EDF представи технико-търговски предложения за изграждане на реактор тип EPR. Интерес към проекта проявиха също американската компания Уестингхаус (Westinghouse) и корейската KHNP.
Докладвай този коментар за нередност
×до 6: Нали това ти казвам. Според теб, не можа да се разчита простите хора да ДЕЛЕГИРАТ права на „правилните“ предполагаеми по-умни други. Ако ги делегират на единия, той ще ни вкара в НАТО, а ако ги делегират на другия, той ще ни вкара в БРИКС (не че са съпоставими, ама за пример).
Докладвай този коментар за нередност
×до 2: По твоята логика не трябва да се позволява на простолюдието да избира депутати и съответно и правителство. Вместо това трябва да има изпит. Че сега виж какви ги избира простият народ: Златан, Деса, ПКП и естествено самото слънце ББ, който е известен с израза „Вие сте прости и аз съм прост, затова се разбираме“.
Докладвай този коментар за нередност
×На инат до 2: Ментално ощетен поколенчески, лекаря кое уя си ще лекува ако няма инженер да му проектира колата и шлосер да му я създаде? Къде ще живее ако няма архитект и търговец да му продаде жилището. От чий гъз е научил медицината ако е нямало учител, с какво ще му плащат да си купи храна от фермер и е нямало икономист да му измисли парите. Ти наистина си колосално тъп!
Докладвай този коментар за нередност
×М-даааа,: И у нас, в България, „партньорите ни“ забраниха провеждането на референдум за €вро-то. Сакън, да не кажем „НЕ!“. Страх ги е от народа. Да ви йебем „демокрацията“ в този €СССР, да ви серем и на фашизма! Дано хората се освестят по-бързо и да грабнат сопите и винкелите, че права и уважение ВИНАГИ се извоюват с бой и малко кръв – този път ще е тяхната!